таг: диего симеоне

Кристијано му врати на Симеоне со истиот гест

Откако тренерот на Атлетико на првиот меч непримерено гестикулираше големи мадиња, Португалецот синоќа после еден од трите гола возврати со иста мерка. Симеоне за гестот беше казнет со 20.000 евра. Повеќе

Пцовка на денот за Симеоне

Многу реакции предизвика Диего Симеоне со прославата при првиот гол на Атлетико. Мислењата се поделени, едни го обожаваат што е таков, други велат дека е лош пример, а тој изјави дека не навредувал никој, туку им се свртел на своите навивачи за да им каже дека сепак имаат мадиња и против еден Јуве. Него што сакал овој да каже со коментарот? Повеќе

Нема потврда екипа од Атлетико Мадрид

Најголемиот проблем кога играш против Атлетико под водство на Симеоне е да му дадеш гол, особено дома. Oна „Битно да не примиме гол, а дадеме барем еден“ кај нив е светост. Шест сезони им успева. Повеќе

Диего Симеоне едно две па збори за мадиња и гестикулира мадиња

Не му е прв, а со оглед на неговиот бурен темперамент, ни последен пат да се фаќа за јајца и да демонстрира машкост. Повеќе

Еве ви го на!

Чоло Симеоне експлодираше од радост откако Атлетико Мадрид преку Хименез го скрши отпорот на Јуве во 78 минута. Веројатно револтиран од одлуката на судијата кој му поништи гол на Марота со помош на ВАР, тој се сврти накај кабината и одлепи. Повеќе

Неверојатниот Диего Годин

Атлетико Мадрид на два пати губеше дома од Атлетик Билбао со 0-1 и 1-2 но на крајот капитенот Диего Годин направи луд подвиг откако повреден остана на теренот и додека кривеше, го сврте резултатот. Повеќе

Убави сцени со семејството Симеоне

Како да беше вчера кога го гледавме Диего Симеоне во Серија А каде ги носеше дресовите на Интер и Лацио. Но времето лета, а на чизмата веќе трета сезона игра неговиот син и наследник. Џовани Симеоне со целосна семејна поддршка од ложата на Артемио Франки од татко му, мајка му и ќерка му. Даде и гол за 6:1 против Киево.  Повеќе

Атлетико Мадрид и сезонава ќе ја наруши дуалноста во Шпанија

Победата на „јорганџиите“ над Реал во Суперкупот на УЕФА му покажа на светот дека денешниот Атлетико Мадрид нема да биде само трета сила поред во шпанскиот фудбал, туку сериозно ќе се бори за шампионската титула во сезоната 2018/2019. Повеќе

Гризман и Атлетико шампиони во Лига Европа!

Екипата на Диего Симеоне кој и вечерва издржуваше суспензија па беше на трибините, по трет пат ја освоија Лига Европа откако го декласираа Марсеј со 3:0 (1:0). Повеќе