таг: бока јуниорс

Фото на денот

Да е здраво и живо, па да го видиме на истото место за дваесетина години. Бебето-навивач на Бока коешто го фасцинира светот со реакцијата откако влегло на трибините на легендарната „Бомбонера“ во Буенос Аирес. Повеќе

Отишол навивач на Бока да џогира во дувлото на Ривер

Пред дербито Ривер - Расинг Клуб, еден навивач на Бока отишол да џогира (намерно или не, не знаеме) во дрес на неговиот омилен клуб и тоа во близина на стадионот „Монументал“. Толку требало за да го нападнат. Повеќе

Како навивачите на Бока со песна ја ставија топката во гол

Синоќа во аргентинското првенство, Бока поведе 1-0 во 55’ минута. Само четири минути подоцна примија гол за 1-1, но фамозната La 12 не падна туку згрме уште погласно. Неколку секунди подоцна го прославија победничкиот гол на Мауро Зарате. Повеќе

Детето навивач на Бока што прави шоу со труба

Дека Аргентинците живеат за фудбал е познато одамна. Доказ за тоа е и еден малечок навивач на Бока Јуниорс кој прави шоу со труба. Повеќе

Дај малку јазикот да свртам лист

Дарио Бенедето му се кривеше на Гонзало Монтиело кога Бока поведе со 1:0 против Ривер во финалето од Копа Либертадорес. Потоа примија три гола, весниците се наполнија со пофални зборови за пресвртот и трофејот, а еден навивач на Ривер Плејт ги листаше на многу јак начин. Повеќе

Комшиски реакции во Буенос Аирес за време на головите - епизода 2

Финалето на Копа Либертадорес годинава за последен пат се играше со реванш (два натпревари). Од следната сезона финалето ќе биде организирано како во Лига на шампиони, во еден град од Јужна Америка. За првиот меч 2:2 целиот комшилук во Буенос Аирес се радуваше и тагуваше, а така беше и синоќа. Повеќе

Каков капитен си ти кога ги оставаш другарите кога тоне бродот?

Фернандо Гаго важи за еден од омилените фудбалери на Бока Јуниорс меѓу навивачите. На времето како голем талент заигра и во Реал Мадрид, но кариерата му се памети само по чести повреди и отсуства од теренот. Синоќа во најважниот меч за секој жив навивач на Ривер и Бока, Гаго влезе во 89’ минута место капитенот Пабло Перез и веднаш ја доби капитенската лента како заменик капитен. Повеќе

Незаборавниот меч го доби Ривер, и славје и тага во Буенос Аирес

Ривер Плејт и Бока Јуниорс ја потсетија Европа како се игра фудбал со страст и срце. Пред скоро полн „Сантијаго Бернабеу“ во Мадрид „милионерите“ славеа 3:1 и се радуваа на пехарот во Копа Либертадорес. Повеќе

Фото на мечот Ривер - Бока

Големото финале конечно го доби својот шампион. По разни перипетии, Ривер синоќа во реваншот од Копа Либертадорес со 3-1 го совлада најголемиот ривал Бока Јуниорс. Гостите поведоа преку Дарио Бенедето кој при прославата му се кривеше на противничкиот бек Гонзало Монтиело. Повеќе