таг: бенфика

Фото на денот

Динамо Загреб игра фантастична сезона во Европа каде стигна до осминафиналето од ЛЕ. Во четврток на 7 март од 18.55 на „Максимир“ ќе ја пречекаат Бенфика. По пуштање во продажба на картите, се направила огромна колона пред билетарницата. Ваква атмосфера во и околу клубот немаше повеќе од неколку години поради бојкотот на Бед Блу Бојс. Повеќе

Акцијава на Бенфика да се предава на факултет

Си биле Меси, Иниеста, Чави, Суарез и Нејмар ама во црвени дресови, оние на Бенфика која синоќа му направи потоп на Национал од 10:0. Па греота е ова да не влезе. Земете да ја урамите акцијава и да врти доживотно како гиф во музеј на некој екран. Повеќе

Како мислиш Бенфика тепаше 10-0?

Вторпат во оваа деценија се случува на еден фудбалски натпревар една екипа да победи со 10-0. Во сезоната 2010/2011 ПСВ Ајндховен со таков резултат го прегази лутиот ривал Феенорд, а синоќа Бенфика 10 пати броеше против Насионал. Во Португалија одново ќе има интересна трка за титулата затоа што Порто е прв со само 1 бод повеќе од Бенфика која има 50 и 2 бода повеќе од Брага која има 49. Повеќе

Изненадувањето во соблекувална после кое Бенфика славеше против Спортинг

Во големото дерби на португалскиот фудбал, Бенфика на гости со 2:4 го потопи Спортинг Лисабон. Ваквата претстава на „орлите“ се должи и на убавата мотивација што ја имале пред мечот во соблекувалните, од најблиските. Повеќе

Женскиот фудбалски клуб кој очигледно треба да се проба со машки

Во португалскиот фудбал има нова женска екипа по име Бенфика. Кога ќе видите како и оди во деби сезоната веднаш ќе сфатите дека ја утнале лигата бидејќи нивните резултати не изгледаат на фудбалски, туку на ракометни. Не се за една или две, туку за десет класи појаки од другите. Повеќе

Тргна возот за Баку: Во Лига Европа паднаа Лацио - Севиља, Интер во Виена

Откако беше извлечена ждрепката за елитната Лига на шампиони, попладнево во Нион ги дознавме и паровите од 1/16 финалето на Лига Европа. Од нашите интернационалци, Стефан Ристовски ќе игра во пиринејскиот дуел со Виљареал, Елиф Елмас против Зенит, а Аријан Адеми против чешки претставник. Повеќе

Мега дерби во Лига на шампиони: Јувентус во Мадрид, Јунајтед на ПСЖ

Шеснаесет екипи останаа во борбата за трофејот од Лигата на шампионите. Сите сонуваат на 1 јуни 2019 да се најдат на преубавиот „Естадио Метрополитано“ во Мадрид каде ќе се игра финалето за ’ушестиот’ трофеј. Повеќе

Потоп за фаворитите, Реал го доживеа најтешкиот пораз дома откако игра ЛШ
Лига на шампиони

Во последното коло од ЛШ изгубија Реал Мадрид, Манчестер Јунајтед, Рома и Јувентус, екипи кои обезбедија учество во следната рунда па можеа да си дозволат порази. „Кралевите“ декласирани дома од ЦСКА Москва. Повеќе

Како да го повторите голот на Робен на плејстејшн?

Баерн со 5-1 ја прегази Бенфика а играч на мечот беше Арјен Робен со два прекрасни гола уште во првото полувреме. Едниот може да пробате да го изведете на Сони Плејстејшн. Повеќе