таг: аталанта

Денес дава гол во Серија А на 17 години, а утре дента асистира два пати за трофеј со У19

Амад Траоре е првиот фудбалер роден 2002-ра година кој стана стрелец во италијанската прва лига. Даде гол за Аталанта против Удинезе. Епа следниот ден малиот не беше ниту во школо, ниту на рехабилитација по дебито во Серија А, туку имаше поважна работа. Повеќе

Каша попара пред голот на Лацио

Публиката на Олимпико во Рим денеска гледаше трилер натпревар меѓу Аталанта и Лацио. Гостите имаа убедливи 0:3 на полувреме, а во 92-ра минута од пенал Чиро Имобиле израмни на 3:3. Домаќините утнаа и два зицери во второ, но најголемата драма се случи пред нивниот гол во 89-та минута. Тука не се знае кој јаде, кој пие. Повеќе

Реал го прими најциркузантскиот гол во ЛШ

Момците на Зинедин Зидан во 85-та минута се спасија од срам против Клуб Бриж кој имаше 0:2 на полувреме. Двојниот стрелец на гостите и на двата гола за ушепртља, а првиот му е антологиска комедија. Шахтјор пак во 95-та минута направи пресврт во Бергамо. Повеќе

Ваков удар никој не му фатил на Запата до сега

Динамо Загреб го потопи дебитантот Аталанта во ЛШ со 4:0. Голманот на домаќините Доминик Ливаковиќ го има потегот на мечот и една од најјаките одбрани во првото коло. Страшен рефлекс против голгетериште кое лани даде повеќе голови од Роналдо и Пјонтек во Серија А. Повеќе

Како им ја дувна во 95-та минута

Дуван Запата е дечкото кој минатата сезона заврши како втор стрелец во Серија А, со 3 гола помалку од лидерот Кваљарела и 2 повеќе од Роналдо. Напаѓачот на Аталанта направи растур систем. Погледнете му го овој ладнокрвен и убиствен удар во финишот против Џенова онаму каде што не се брани. Повеќе

Уште едно признание дека ова е сезона на Аталанта

Со историски: трето место, пласман во ЛШ и финале во Куп, клубот со најефикасен напад кој им пркосеше на гигантите во Серија А, има тројца играчи на сезоната според Опта. Сè знае за кого се работи, триото Ѕапата - Гомез - Иличиќ. Три има и Наполи, Јуве само двајца, а Интер, Рома и Лацио по еден. Повеќе

Аталанта изгази сезонава за сите пари и заслужено ќе игра ЛШ

Секоја чест за владетелот Јувентус, но оваа сезона аплаузите ги собра клубот од Бергамо кој има 23 борци кои направија дар мар во Италија. Дечките одиграа фантастично до крај и скроз заслужено обезбедија дебитантски пласман во елитата. Повеќе

Спектакуларен пречек за хероите кои пркосат во Серија А

Аталанта предводена од страшното напаѓачко трио Ѕапата - Гомез - Иличиќ ита кон историско учество во ЛШ за каде во Италија се води пеколно тешка битка. Сензационалниот пласман на три кола до крај зависи најмногу од нив. Повеќе

Гинат за секоја топка, за ЛШ се работи

Аталанта е страшно опасна екипа која сезонава го елиминираше Јуве во Куп, а синоќа го совлада Наполи и тоа со пресврт на гости 1:2. Погледнете каков гол спасија со кој ќе губеа 2:0, никој вака не ја извади топкава од гол сезонава во Италија. Сега имаат 56 бода, исто колку Милан и ќе биде мртва трка до крај за четврто место. Повеќе