таг: астана

Клинците на Јунајтед и паднатиот испит во далечниот Казахстан

Иако навивачите на Јунајтед за поразот во Казахстан бараат алиби во тоа што тимот играл со млади и анонимни играчи, сепак реномето на некогаш најголемиот светски клуб е паднато на многу ниски гранки. Повеќе

За Манчестер Јунајтед во четврток може да заигра фудбалер кој преживеа тешка болест

Одбранбениот фудбалер Макс Тејлор се најде на списокот од 14 играчи помлади од 20 години кои отпатуваа со Манчестер Јунајтед во Казахстан каде ќе ѝ гостуваат на Астана во Лига Европа. Повеќе

Клуб од Казахстан им даде на децата да влечат ждрепка кој ќе влезе на терен во Лига Европа

Во европските купови екипите влегуваат на терен со деца до нив. Ама ретко кој знае колку е тешка процедурата да им се каже на децата кој ќе држи за рака познати фудбалери а кој не. И за тоа има решение. Повеќе

Детето кое стана најмлад стрелец на Јунајтед во еврокупови и ги спаси од срам

После малиот Фати од Барса кој од коло во коло руши некакви рекорди, сега дојде ред и на Мејсон Гринвуд, 17-годишниот бисер на Манчестер Јунајтед кој го постигна победничкиот гол против Астана на „Олд Трафорд“ во Лига Европа. Повеќе

Нурсултан, засекогаш

Неколку часа откако Нурсултан Назарбајев објави дека се повлекува од позицијата претседател на Казахстан, по само триесет години, новиот претседател, Касим-Зомарт Токајев, предложи главниот град на земјата да се преименува од Астана во Нурсултан. Повеќе

Судија чекај да мочам

Во 74’ минута од осминафиналето на Купот на Казахстан меѓу Мактарал и Астана еден од домашните играчи во моментот кога бил заменет решил да се измоча во едно дрвце зад клупата за резерви. И почнува шоу. Повеќе

Ибраими ја дувна на Селтик парк од 40 метри

Новиот клуб на Агим Ибраими, Астана од Казахстан не успеа да избори пласман во плејофот од ЛШ и е елиминиран со вкупни 3:2 од Селтик. Синоќа домаќинитe славеа 2:1, но за момент занемеа кога македонскиот репрезентативец го израмни резултатот, нешто слично во стилот на Станковиќ против Шалке. Повеќе

Бенфика ќе патува во Казахстан како на зимовање

Астана утре ја пречекува Бенфика, а мечот ќе се игра од 16 часот, нетипично за Лигата на шампионите, бидејќи температурата во вечерниот термин се очекува да биде од -2 до -4 степени. Без разлика што ќе се игра преку ден, Португалците го појачаа багажот со 120 дебели џемпери, 120 пара ракавици, ѕиври, чизми, 60 дебели јакни, 100 волнени капи и 10 ќебиња. Повеќе

Сите против Барселона, Барса против историјата
Почнува ЛШ

Со натпреварите од првото коло во групната фаза, вечерва започнува 23. сезона на Лигата на шампионите во која никогаш никој не ја одбранил титулата освоена претходната сезона. Повеќе