таг: арсенал

Навивачите на Ајнтрахт пред време купиле карти за финале и сега ги даваат на сиромашни деца во Баку

Со прекрасен фудбал им пркосеа на богатите клубови, а тоа што го правеа и го прават навивачите на Ајнтрахт е запрепастувачки добро. Повеќе

Ебате политиката ебате

Тензијата меѓу Азербејџан и Ерменија која трае неколку децении придонесе еден од најдобрите играчи на Арсенал и сигурно да го пропушти епското финале на Лига Европа против Челси. Повеќе

Лондонско финале во ЛЕ со македонски кандидат за трофеј

Финалната пресметка во Лигата на Европа во Баку може да донесе нов историски момент за македонскиот фудбал, а тоа е наш човек за прв пат да закачи медал на градите од ова натпреварување. Повеќе

Зошто Западот стално го куди Истокот, па макар и преку фудбал

Јирген Клоп како да го запали шкорчето во сноп сено со изјавата дека е неодговорно од УЕФА што едно големо финале на Лига Европа ставила во Баку до каде е многу тешко да се стигне по алтернативен начин. Еден народен писател од Баку му одговори. Повеќе

Никогаш не било така - сите четири финалисти од иста земја
Football's coming home

Синоќа Арсенал ја згроми Валенсија со 2-4 во Шпанија и со вкупен резултат 7:3 се пласираше во големото финале каде ќе игра против Челси кој на пенали го победи Ајнтрахт Франкфурт после 2:2 по двата меча. Повеќе

Двете опции на Арсенал за влез во Лига на шампиони

Трката за пласман во елитното натпреварување кое сезонава ни донесе екстра возбудлив фудбал, во Премиер лига е скоро затворена. Прашање е само дали Арсенал ќе успее да влезе како петта англиска екипа, која сепак постојат и теоретски шанси да го симне четвртопласираниот Тотенхем. Повеќе

Англиско финале и во Лига Европа!
Лига Европа

По апсолутно неверојатните ноќи во Лига на шампиони, и Лига Европа имаше што да понуди. Прекрасен полуфинален фудбал и дури 8 гола на 2 меча од кој едниот се реши на пенали. На крајот, првпат во историјата од една иста земја ќе има ДУРИ 4 финалисти! Повеќе

Колешке, па кај се најде тука баш

Пред реваншот од Лига Европа меѓу Валенсија и Арсенал, симпатичната репортерка на шпанското издание на Гол, Моника Бенавент долу на лице место на теренот доби една топка во глава. Секако случајно додека се загреваа фудбалерите. Повеќе

Со ваква одбрана не се игра во ЛШ

На последните четири средби против Кристал Палас, Вулверхемптон, Лестер и Брајтон, Топџиите од можни 12 освоија 1, читај само еден бод. На едно коло до крај тие не се математички надвор од ЛШ, каде може да се пласираат и преку трофејот во ЛЕ, ама каде бе со вакви ботови? 4 на 8 не можеа да им ја земат на Брајтон. Мислиш Барса им прави опсада пред гол. Повеќе