таг: анксиозност

Книгите за анксиозност се продаваат ко алва

Муштериите во еден од најголемите книжарски синџири, „Барнес и Нобл“, сè повеќе бараат книги кои би им помогнале да излезат на крај со анксиозноста, соопшти Лиз Хардвел, директорка за продажба на оваа компанија. Бројките покажуваат 25% пораст на продажба на ваква литература во однос на јуни минатата година. Повеќе

Талентот на Барселона кој поради анксиозност пропушти злато на Европско

Во разговор за Гардијан, најмладиот дебитант во историјата на Барса, стрелец на 900 гола во младинските категории и освојувач на два пехари во Лига на шампиони, ја отвори својата душа. Повеќе

Пореметување од изборен стрес
Вашата дијагноза во декември:

„Пореметување како резултат на изборен стрес“ неодамна е идентификувано како легитимно нарушување на секојдневните психички функции, под влијание на канонадите информации и дезинформации поврзани со политички избори. Да не испадне не сме ви кажале. Повеќе

Анксиозноста ја победив на Олд Трафорд пред 75.000 луѓе
Приказна за фудбалскиот пат на Серхио Торес

Од истоварање цигли во родниот крај, преку дождливите лондонски улици и живот со непознати Камерунци до деби на театарот на соништата во Манчестер. Повеќе

FOMO и неговиот антидот JOMO
Стравот од тоа нешто да се пропушти

Веројатно страдате од него, иако не знаете како се вика, и никогаш не сте застанале за да размислите во што се состои вашата секојдневна нервоза. FOМO или СОТНДП (страв од тоа нешто да пропуштиш) е форма на социјална анксиозност, предизвикана од модерните технологии. Знаете за што зборуваме, нели? Повеќе

Менталното здравје на САД

Според милионските бројки и рапидниот раст на проблемот, во САД би можело да се прогласи епидемија на ментални болести. Повеќе