таг: Англија

Мртви гулаби и совети од ангели: методите на лажните британски доктори

Тим од Универзитетот во Кембриџ транскрибирал белешки на познат самоук доктор Сајмон Форман, кој ја започнал својата кариера откако наводно самиот се излечил од чума. Повеќе

Помалку од 1% од населението на Англија ја поседува половина Англија

Главно станува збор за корпорации и најразлични членови на кралското семејство (аристократија), се на се околу 25.000 земјопоседници со тапии за 50% од англиското земјиште. Повеќе

Калуѓерката што ја лажираше сопствената смрт

Маргините на средовековните ракописи често содржат многу поинтересни приказни отколку нивниот формален текст. Една од нив се однесува на извесна Џоан, или по нашки Јованка од Лидс, калуѓерка која очајно сакала да ја отфрли мантијата. Повеќе

Почина Гордон Бенкс, легендата на англискиот фудбал кој се прослави со Пеле

Синоним за витешкиот англиски фудбал на времето, голманот кој во 1966 година стана Светски шампион со Англија а во 1970-та се прослави по една врвна парада по шутот на Пеле. Почина денес на 81 година. Повеќе

Како навивачите на Ливерпул шверцувале двајца мигранти од Париз во Англија

Големо хумано дело на „скаузерите“. Она што го направиле во Париз па сè до нивната англиска земја е за огромна почит. Повеќе

Господска изјава на хрватскиот селектор Далиќ

Иако “коцкестите“ не само што рамноправно се носеа во група со Шпанија и Англија, туку на моменти и сериозно претендираа да бидат први во групата. Од таков подвиг ги одвоија 7 црни минути против Англија синоќа на „Вембли“. Хрватите имаа водство од 0-1 но во рок од 78’ до 85’ минута Англија даде два гола и победи. Еве што изјави Златко Далиќ после мечот. Повеќе

Денот кога Симан месечареше, а Шаќири го замолчуваше Саутемптон

На денешен ден пред точно 16 години се случи едно од најголемите фудбалски изненадувања кои Македонија ги има направено во својата историја. Тие ти вадат среден ред со Бекам, Сколс и Џерард, а ти ги утепуваш со гол од корнер. Повеќе

Историски бронзен медал за Белгија

Дуелот меѓу двете разочарани репрезентации и припадна на селекцијата на Белгија која ја доби битката за трето место со 2:0. Белгијците се најефикасниот тим на ова Светско првенство со 16 голови, а овој пласман за нив е до сега највисок во историјата на Мундијалите. Повеќе

Билјана ги искина Англичаните

Со слоганот „Тhe football is coming home“ до толку зајдоа во Англија што земаа и авиони да летаат и тоа испишувајќи ја на небо таа нивна пуста желба за која ќе почекаат нови четири години. Додека на Фејсбукот на Дејли Мејл се коментираше на една друга тема која за среќа заврши добро, наше девојче ги спушти на земја Англичаните, ама многу јако. Повеќе