таг: алесандро дел пјеро

Јувентус ги прогласи најубавите голови во својата историја

Во јубилејната 120-та година од своето постоење, Старата Дама им даде можност на навивачите да ги изгласаат најдобрите 120 гола во историјата на клубот. Ви ги издвојуваме првите 10. На тронот е Дел Пјеро со оној неповторлив волеј против Фиорентина за 3:2 во 89-та минута. Повеќе

Кога цреп не го знае Дел Пјеро па не го пушта кај Меси

Иконата на италијанскиот фудбал Алесандро Дел Пјеро тргнал да се види со Меси во еден хотел во Москва каде Аргентина утре игра пријателска со Русија (од 14:00). Ама се погодило еден дибек од обезбедувањето ем да не знае англиски ем да не знае кој е Дел Пјеро. Среќа на крај дошол тренер од аргентинската репрезентација па Алекс продолжил натаму. Повеќе

Кога цел Бернабеу стана на нозе за маестро Дел Пјеро

На 5. ноември 2008 година Алекс Дел Пјеро стана еден од ретките (Иниеста меѓу другите) на кои цел „Сантијаго Бернабеу“ му стана на нозе да го поздрави со аплауз за тоа што со два еврогола по еден во полувреме сам го победи Реал. Повеќе

Дел Пјеро и омилениот сопствен гол во кариерата

Иако беше мајстор за слободни удари и оние негови префинети “кифли“ од горниот лев агол на шеснаесетникот на кои голманите обично немаа одговор, сепак омилениот гол на Алесандро Дел Пјеро кој тој го постигнал е сосема поинаков. Се работи за решавачки од средбата Јувентус - Фиорентина 1994-та во неговата втора сезона во Јуве. Вели уникатен е, затоа е најдобар и во право е. Повеќе

Стариот добар Дел Пјеро

Гватемала имаше можност на хуманитарен меч да го види Светскиот првак и освојувач на 8 Скудета, господин Алесандро Дел Пјеро кој на 42 години покажа дека му работи десната, како да е во сред кариера. Повеќе

Каде е генерацијата која на Јуве му донесе Лига на шампиони

21 година го чекаат навивачите на Старата Дама највредниот трофеј во европскиот фудбал. Оттогаш наваму одиграа неколку финалиња, но никогаш не се качија на кровот на Европа, како што се качија нивните претходните пред повеќе од две децении. Кои беа тие? Повеќе

Дел Пјеро до Роберто Баџо: Ми беше сон да ти ја носам торбата

Кога една од најдобрите 10-ти во Италија на ваков начин ќе му честита роденден на друга таква 10-ка, тоа се вика респект и големина. Се гледа дека се од друга генерација. Повеќе

Борбата на суетите кога треба да се одбере број на дрес

Кога во една иста екипа ги имаш Кристијано Роналдо и Раул, Баџо и Дел Пјеро или Тоти и Дел Пјеро се знае каде може да се јави проблем. Во ефикасноста во никој случај, туку во тоа кој ќе ги земе 7-ка и 10-та. Проблемот се решавал со авторитет или попуштање. Повеќе

Приказна за една безвременска легенда со број 10

Кариерата на Дел Пјеро како ликовно дело. Ја имате во три акти, три фази, секоја од клучно значење за неговата кариера. Во некои делови можеби премногу навлегува во некои уметнички споредби, но ќе ви ја пренесеме, бидејќи Алекс беше уметник со топката. Повеќе