таг: алесандро дел пјеро

Последниот гол во професионалната кариера на Дел Пјеро

Во август 2014-та Алекс Дел Пјеро потпиша краткорочен договор со индискиот клуб Делхи Динамос каде во тоа време беше и неговиот другар. Давид Трезеге. Алесандро одигра 10 меча за Делхи и во декември 2014-та постигна еден гол - во негов стил. Тоа беше воедно и последен погодок во профи кариерата на фудбалскиот Моцарт. Повеќе

Алекс Дел Пјеро – човекот кој на таа пара и слава никогаш не летна во облаци

Тој е вечен фудбалер за пример во и надвор од терените. Човек кој не можеш да не го сакаш. Конте за него вели дека и кога дише пренесува нешто посебно, а Трапатони го смета за играч кој му припаѓа на народот. Среќен 44-ти роденден легендо. Повеќе

Што имаат заедничко 5 ноември, Дел Пјеро и Бернабеу?

И точно 10 години подоцна, сигурно дека нема навивач на Јуве кој не ужива, не се гордее и не се ежи на ова видео. Ваквите фудбалски сцени се ретки за гледање. Повеќе

Кога Дел Пјеро го замолкна „Олд Трафорд“

На 20. ноември 1996 Јувентус стана првиот италијански тим во историјата кој славел против Манчестер Јунајтед на „Олд Трафорд“. Со голот на маестралниот Алекс Дел Пјеро од пенал во 36’ минута, „бјанконерите“ победија 0-1. Повеќе

Славните италијански фудбалери кои служеле војска

Општо познато е Италија ја совлада Франција во финалето на СП 2006, а Зидан имаше неславно заминување од Мундијалот откако му удри глава на Матераци. Но дали знаете дека Виали го има освоено Военото Светско првенство, а Дел Пјеро и Канаваро имале неславен меч со црвени картони? Повеќе

Во оваа луда ера на милиони, нема никогаш да има господин како Дел Пјеро

Игуаин 90 милиони, Роналдо 94 , Бејл 100, Погба 105, Дембеле 105, Мбапе 180, Нејмар 222 се најскапите 7 трансфери во историјата, кои замислете заедно прават сума од скоро 900 милиони. Тоа се историски моменти со доза на забеганост, кои никогаш нема да бидат поубави од оваа приказна. Повеќе

Јувентус ги прогласи најубавите голови во својата историја

Во јубилејната 120-та година од своето постоење, Старата Дама им даде можност на навивачите да ги изгласаат најдобрите 120 гола во историјата на клубот. Ви ги издвојуваме првите 10. На тронот е Дел Пјеро со оној неповторлив волеј против Фиорентина за 3:2 во 89-та минута. Повеќе

Кога цреп не го знае Дел Пјеро па не го пушта кај Меси

Иконата на италијанскиот фудбал Алесандро Дел Пјеро тргнал да се види со Меси во еден хотел во Москва каде Аргентина утре игра пријателска со Русија (од 14:00). Ама се погодило еден дибек од обезбедувањето ем да не знае англиски ем да не знае кој е Дел Пјеро. Среќа на крај дошол тренер од аргентинската репрезентација па Алекс продолжил натаму. Повеќе

Кога цел Бернабеу стана на нозе за маестро Дел Пјеро

На 5. ноември 2008 година Алекс Дел Пјеро стана еден од ретките (Иниеста меѓу другите) на кои цел „Сантијаго Бернабеу“ му стана на нозе да го поздрави со аплауз за тоа што со два еврогола по еден во полувреме сам го победи Реал. Повеќе