Македонија ја почувствува шпанската фурија

Кошаркарската репрезентација на Македонија забележа уште еден пораз на подготвителните натпревари пред Евробаскетот во Словенија, но за разлика од вчерашниот тесен пораз, овој пат Шпанците не растурија.

Македонската кошаркарска репрезентација на вториот контролен натпревар во Шпанија одигра многу послабо од првиот дуел и заслужено забележа висок пораз. Со слаба одбрана, лоша реализација, многу загубени топки и безидејност во нападот, Македонија немаше шанси против актуелниот европски шампион.

Нашите кошаркари играа рамноправно се до пред крајот на втората четвртина кога опадна концентрацијата, а Шпанците ги искористија нашите грешки и направија двоцифрена разлика. На полувремето Шпанија имаше предност од +11 (38:27)

По паузата нашите кошаркари имаа подобар старт во второто полувреме и го намалија дефицитот, но тоа беше се што тие сторија на овој натпревар.

Кон средината на третиот период на сцена стапи шпанската фурија која немаше милост кон нашите кошаркари и константно ја зголемуваше предноста. На крајот Шпанците прославија победа со 22 поени разлика (77:55).

Мекејлеб постигна 11 поени, Војдан Стојановски и Гечевски по 9, Чековски 7, а Антиќ 6. Најефикасни кај Шпанците беа Рубио и Гасол со по 11 поени.

Кошаркарската репрезентација се сели во Германија каде ќе одигра контролни натпревари против Грција (петок),  домаќинот (сабота) и БиХ (недела).

21 август 2013 - 22:42