Маратонскиот меч кој мораше да заврши бидејќи се стемни

Кога две англиски екипи од пониските лиги се сретнале во куп натпревар, никој од гледачите не помислил дека за време на натпреварот ќе може да скокне до дома на чај, потоа да се врати на стадион и овие уште да немаат завршено.

Стокпорт Кантри кој сега е шестолигаш во Англија и Донкастер Роверс кој настапува во Лига 1, на 30 март 1946 година го одиграле најдолгиот фудбалски натпревар по кој фудбалерите легнале на трева и ги соблекле копачките.

Се работи за куп натпревар кој по регуларните 90 минути завршил 2:2, а потоа имало продолжение два пати по 15 минути кои завршиле без голови.

Според тогашните правила не биле предвидени пенали, туку продолжување на мечот на кој првиот што ќе постигне гол е победник или попрецизно кажано се играло на златен гол.

Можеби претпоставувате што се случило? Никој не можел да даде гол и да го реши мечот. Тој траел и траел, а легендата вели дека некои од гледачите биле до дома на чај, се вратиле на стадион, а овие уште играле.

Натпреварот на крај завршил околу 19:00 часот, бидејќи паднал мрак и траел точно 203 минути или скоро три и пол часа. Домаќин на средбата бил Стокпорт на стадионот Еџли Парк кој не добил рефлектори и во следните 10 години.

Единствено чаре за да се реши победник било да се игра реванш на кој славел Донкастер со 4:0, но за 90 минути игра.

Натпреварот меѓу Стокпорт Кантри и Донкастер Роверс кој траел 203 минути е светски рекорд во фудбалот.

30 март 2016 - 14:43