4 гола за 13 минути на 19 години и песна за Мбапе

Времето на Роналдо и Меси полека изминува или за некое време ќе измине, ама затоа доаѓа моментумот на некои нови клинци. Меѓу главните сигурно ќе биде Килиан Мбапе кој изминативе две години постојано руши рекорди.

ПСЖ го декласираше Лион со 5:0, првиот гол го даде Нејмар во 5-та минута, а потоа мрежите мируваа скоро еден час, па на сцена стапи младиот француски “убиец“.

Килиан Мбапе стрелаше 4 пати за 13 минути нешто што не му успеало на ниту еден друг толку млад играч во Франција скоро половина век. Погоди во 61-ва, 66-та, 69-таa и 74-та минута.

Со ваков напад само прашање на време е не дали Парижаните ќе ја одбранат, туку кога ќе ја одбранат титулата во Франција. Имаат 9 од 9 и 32 дадени и 6 примени гола. На второпласираниот Лил му бегаат 8 бода.