таг: жирона

Барди со гол му донесе нова сезона на Леванте во Примера

Македонскиот репрезентативец Енис Барди синоќа го постигна третиот сезонски погодок за Леванте (12-ти откако е во Шпанија) и дефинитивно му обезбеди опстанок на својот клуб. Повеќе

Голман башка будала или голман крал?

За време на мечот Жирона - Алавес (1:1) на кој Кристијан Стуани постигна прекрасен гол, голманот на домашните Јасин Буно направи многу ризичен дриблинг во стилот на Зинедин Зидан. Има среќа што му успеа. Повеќе

Преубав гол со полу-ножички на човекот кој се брка со Меси на листата стрелци

Уругваецот Кристијан Стуани е најголемо изненадување во шпанската Ла Лига сезонава. Тој постигна 12 гола досега и го дели второто место на листата најдобри стрелци со Суарез кој има исто 12. Лионел е прв со 16 погодоци. Повеќе

„Кога читам во весник дека сум дал исто голови колку Меси, не ми се верува“

Најдобриот бомбардер во Ла Лига игра за Жирона. Се вика Кристијан и станува збор за центарфор кој постигна 11 гола на 12 меча досега во Примера. Меси по мајсториите против Еспањол има исто толку голови, а Аспас и Суарез имаат еден помалку. Повеќе

Тешка глупост е ова што меч од шпанско ќе се игра во Америка

Го наумија и со цел памет ќе го реализираат. Да не му се верува на човек. Жирона и Барселона во рамките на натпревар од Ла Лига ќе се сретнат во Мајами. Значи не на летна турнеја, туку во домашно првенство. Зошто? За пари. Повеќе

Феноменот Жирона - од банкрот до дружба со Манчестер Сити

Клубот кој до пред само неколку лета бил пред гасење затоа што му се заканувал банкрот, годинава е најпријатно изненадување во Примера. Но од причина што го водат шеиците кои се сопственици на Манчестер Сити, а Пеп Гвардиола ги помага тактички зошто брат му е газда на Жирона. Повеќе

Кои второлигаши се најблизу до прва лига
Фудбалско подземје

Европската фудбалска сезона се ближи до крајот. Ако во елитните шампионати на Стариот континент знаеме се што се случува, да ја видиме ситуацијата во вторите лиги. Повеќе