таг: трилер

„Никој од никаде“ (Un illustre inconnu, 2014)
Букбокс гледаше

Матју Касовиц го памтиме од „Амели Пулен“, од „Амин“ на Коста Гаврас или „Минхен“ на Стивен Спилберг. Го знаеме и како сценарист и режисер на суровиот „Омраза“ со Винсент Касел. Ама во овој филм тој има тешка задача - да игра некој кој е никој и ништо. Повеќе

Почина авторот на „Трилер“
Го викале „Невидливио“

Што, не е „Трилер“ на Мајкл Џексон? Епа не бил. Повеќе

„Шеф на ноќна смена“ (The Night Manager, 2016)
Букбокс гледаше

Mини шпионска серија во продукција на Би-би-си, направена според роман на Џон Ле Каре, чии (само) шест епизоди ќе ве остават гладни за повеќе.  Повеќе

Писателскиот опус на Ванхуте
Не е со мачки

Колку и да се обидуваме да не се заробиме во сите детали на она што ни се случува на политички план, една работа не можевме да ја пропуштиме - мачешката кампања на европскиот посредник. И неговиот профил на Твитер на кој пишува „поет и писател". Повеќе

Трилерот во Манила меѓу Џо Фрејзер и Мухамед Али
40 години потоа

Точно 40 години поминаа од најбруталната боксерска борба во историјата. Во Манила на 40 степени, вечните ривали Џо Фрејзер и Мухамед Али боксувале 14 рунди. Повеќе

Како да напишеш добар трилер?
Шведска на Саемот на книгата

Утре (5.5) започнува 27-то издание на Саемот на книгата, којшто некои го викаат и меѓународен. Знаејќи го главно традиционално здодевниот формат на манифестацијата, се радуваме што оваа година на него ќе се случува и нешто интересно, поврзано со пишување трилери и со Шведска. Повеќе

Обновувањето на еден фонт фрлен в река
Типографски трилер

Во новогодишниот број на Економист налетавме на многу интересен текст, со елементи на акција, мистерија и трилер. И сето тоа поврзано со еден печатарски слог, чиј автор не сакал да падне во туѓи раце. Повеќе