таг: тотенхем

Видео од секторот на Тотенхем

Лукас Мура му ја протнува на Онана во 96-та минута за 2:3 и после неколку секунди  во горниот прстен од „Амстердам Арена“ некој плаче, некој се тресе, некој се држи за глава, некој урла. Воглавном сите шокирани. Повеќе

Кралеви на драмата - минаа групи во 85-та минута, 1/4 финале во 93-та и 1/2 финале во 96-та

Патот на Тотенхем до финалето на Лига на шампиони сигурно ќе биде обработен во некоја епска документарка. Она што им се случуваше уште од групна фаза па се до 8 мај и гостувањето во Амстердам е необјасниво. Повеќе

Последната судиска свирка и лудницата

Човекот кој без ниту еден приговор прифати клубот да не направи ниеден трансфер од јануари 2018 и со ист состав да игра на 4 фронта. Секогаш пристоен во односот со колегите, со играчите, со навивачите. Маурицио Почетино заслужи да игра финале. Повеќе

Колку емотивен момент за јунакот на Тотенхем

Ajaкс ги исфрла Реал и Јуве од ЛШ. Ти доаѓаат дома во полуфинале, те победуваат 0:1 и мислиш дека работата е готова. Потоа им одиш на гости, те водат 2:0 на полувреме, а ти во второ ги прскаш во фаца со хет-трик, третиот гол во 95-та минута. Повеќе

Последните 15 хичкок минути преку трите најзрели шанси

По драмата и чудесниот пресврт на Ливерпул, уште една англиска екипа се погрижи за зголемена продажба на алкохол, ама и дијазепами. Трудна жена во осми месец ќе се породи на вакви полуфиналиња. Луксуз е да трепка човек. Повеќе

Што е со полуфиналињава луѓе? Ова е штетно по срце

Бајката наречена Ајакс стигна до финишот на најелитното клупско европско натпреварување каде ќе игра против Ливерпул на 1 јуни во Мадрид. Тадиќ и компанија овој пат не беа доминантни, туку во драматична завршница спасија г`з. Тотенхем од 2:0 стигна до 2:2 во второ полувреме и сигурно ќе жали, бидејќи беше многу блиску до трет гол вреден финале. Повеќе

Ајакс и натаму го сонува најубавиот сон, на чекор е од големото финале

Пред 62.000 гледачи на „Новиот Вајт Харт Лејн“ во Лондон, Ајакс го совлада Тотенхем со 0:1 по гол постигнат од помалку сомнителна офсајд ситуација пред голот на Лорис. Повеќе

Зошто Тотенхем и Ајакс се сметаат за најеврејски клубови во Европа

На Стариот континент има неколку клубови кои историски асоцираат со еврејската дијаспора: Тотенхем, Ајакс, Рома, Славија Прага, Краковија, Видзев. Најпознатите од нив вечерва играат во полуфинале на Лига на шампиони. Повеќе

Во Холандија ќе мирува цела лига додека Ајакс игра со Тотенхем

Челните луѓе на холандската фудбалска лига го одложиле целото коло во првата Ередивизија пред важниот меч на Ајакс со Тотенхем во полуфиналето на Лига на шампиони. Клубовите не баш најсреќни што се поместува распоредот, ама ајде за општо добро е. Повеќе