таг: тетово

30 години Војводи - гордост тетовска

На 28 октомври, на големиот празник Света Петка, во 1988 година е основана навивачката група Војводи од Тетово. Во чест на големиот јубилеј и 30-ти роденден, Војводите премиерно го прикажаа документарниот филм. Повеќе

Министерство за култура им дава пари, а тие плукаат по Македонија

Неколку дена откако се појави веста дека министерството за култура на Македонија спонзорирало видео спот за промоција на навивачката група на Шкендија, навивачите на овој тетовски клуб дале интервју за еден италијански портал во кое отворено зборуваат против Македонија. Повеќе

Шкендија очигледно не ја признава Македонија како држава

А ќе дојде јули-август, па пак ќе се дурат како убаво го пречекале Милан или некој друг гигант и тоа благодарение на учеството во македонската лига која е полноправна членка на УЕФА и ФИФА. Повеќе

Едно поинакво и поинтересно видео за Шкендија

Од бетонските трибини кај што стојат навивачите на тетовска Шкендија најчесто доаѓаат теми кои не се пријатни за разговор. По серијата националистички испади, сега стигна едно убаво видео снимено од светски познатиот сајт COPA90. Повеќе

Пет пати поевтини карти за Милан отколку за Фенербахче

За разлика од управата на првакот, раководните луѓе на вицешампионот на земјава одлучија картите за мега-дуелот со славниот Милан да бидат по далеку поевтини цени од оние за мечот Вардар - Фенербахче. Повеќе

“Најпосетеното“ дерби на сезоната

Во ситуација кога играат, а и да не играа викендов: Атлетико - Реал, Борусија - Баерн, Милан - Интер, Манчестер Јунајтед- Арсенал и Фенербахче - Галатасарај, читател ни испрати доказ дека најголема тепачка за карти имало за скопското дерби меѓу Вардар и Работнички. Повеќе

Тетово и официјално е најзагадениот град во Европа

Бројките се од Светската здравствена организација а според нив Тетово е најзагадениот град на континентот. Доколку се исклучи Турција, на второ место во Европа е Тузла, трета е Пљевља, а на четврто и петто место се Скопје и Битола. Повеќе

Тепачката меѓу Шверцери и Балисти во Чаир

Поради реновирање на стадионот во Тетово, Шкендија своите домашни натпревари ги игра во скопската населба Чаир, домот на прволигашот Шкупи. Навивачите на овие два клуба неколку години имаа пријателски односи, но вчера на мечот Шкендија - Силекс дошло до тепачка меѓу Балистите и Шверцерите. Повеќе

Комшиски влажни соништа за Тетово

Свесни за целата веројатност "да се урочиме" и ова да излезе вистина, составивме една листа на новинари, твитерџии и новински куќи кои последниве ден два по основа на астрални проекции и слични доверливи извори пишуваат и најавуваат за немири во Тетово. Повеќе