таг: стивен спилберг

Американското министерство за правда се вмеша во исправањето неправди околу Оскарите

Откако маката што филмаџиите ја имаат со стриминг сервисите како Нетфликс стигна до таму богот на Холивуд, Спилберг, да проговори околу тоа, сега и американските власти излегоа со свое гледиште на целата работа. Повеќе

Спилберг: Да го мафнете тоа Нетфликсот од Оскари

Говорејќи на годишниот состанок по Оскарите, како гувернер на Академијата за филмски уметности и како Спилберг, режисерот се отворил против давањето Оскари за филмовите кои доаѓаат од стриминг сервисите (Нетфликс, Амазон прајм и сл.). Повеќе

Сите изгубени проекти на Спилберг
Со парите се претера
Спилберг и Лукас за Холивуд

Иако повеќе од кој било друг направија Холивуд да се навлече на блокбастери, Стивен Спилберг и Џорџ Лукас сега сметаат дека ваквиот бизнис модел е неодржив. Повеќе

Спилберг продуцира нова верзија на „Плодови на гневот“

Велат дека филмот на Џон Форд од 1940, правен според романот на Штајнбек, е една од најдобрите филмски адаптации на книжевни дела. Но Спилберг не се плаши од оваа квалификација, и воочи 75-годишнината од објавувањето на книгата ќе прави негов римејк. Повеќе

Приказната зад Кјубриковиот „Наполеон"
Бетовенова трета

Пред неколку дена слушнавме дека Спилберг ќе продолжи онаму каде што застанал неговиот славен колега, и ќе продуцира мини-серија врз основа на сценарио за животот на Наполеон, кое Кјубрик го напишал во 1969. Еве неколку интересни детали за најславниот филм кој никогаш не бил снимен. Повеќе

Како Даниел Деј-Луис го одби Стивен Спилберг

Пред да стане Абрахам Линколн, Даниел Деј-Луис прво ја одби понудата на Спилберг за улогата. Затоа што ретко кога го одбиваат за улога, Спилберг решил да го зачува одгoворот на Деј-Луис. Повеќе

Воениот коњ (2011, Спилберг)
Букбокс гледаше

Филмот ќе ви се допадне под два услова: да сте љубител на коњи, или да имате околу 14 години. Или двете. Повеќе