таг: шведски фудбал

Како да го ослепиш голманот, а голот да биде регуларен?

Не се Швеѓаните толку поштени колку што мислите, особено кога ќе видите со колку вешти измами се служат на фудбалот. Па уште им пројде бе ова и никој не се побуни. Како така? Повеќе

А кој би рекол? Прекин во Шведска поради дивеење на хулигани

Големото дерби во шведскиот Куп меѓу Гетеборг и Гаис беше прекинато по 45 минути игра поради тоа што домашните навивачи запалиле сто кила пиротехника. Голманот на Гаис бил повреден од бакљите на навивачите и нема да може да го одигра денес продолжението од мечот кој ќе се одржи без гледачи. Повеќе

Шведски фудбалски нонсенс

Куп на Шведска, играат Бромапојкарна и Браге. Гостите во еден момент пробуваат нешто тотално несфатливо и на крај ја губат топката. Повеќе

Одбранава на Хамарби да не ја бирале на конкурс?

Четворицата стандардни дефанзивци на шведскиот клуб Хамарби многу наликуваат еден на друг па се поставува прашањето како ги бираат пред да дојдат во клубот? Да не ги праќаат на ист бербер или нешто слично? Повеќе

18-годишниот Исланѓанец од ЦСКА кој си играше со Реал Мадрид

Арнор Сигурдсон има мошне интересен фудбалски пат. Неговиот најдобар натпревар во досегашната кариера беше чудото во Мадрид кое го виделе 16 негови роднини (тетки, чичковци, братучеди). Тоа е, вели, дел од традицијата на Исланд. Повеќе

Импресивно тифо во шведскиот фудбал

И ние имаме стадион со капацитет од 33.000 и Швеѓаните имаат, ама разликите во културата, организацијата и општо посетеноста, не се мерат колку и да мислиме дека Скандинавците немаат којзнае каква фудбалска традиција. Погледнете како прволигашот Хамарбу си ја испрати во пензија својата легенда Кенеди Бакирчоглу.  Повеќе

Како полицијата во Шведска чува ред на големи натпревари?

Во најновата епизода на COPA90 се зборува за феноменот на преголемата посета на шведските стадиони, прилично несразмерна во однос на квалитетот на фудбалот таму. Во последно време има подем на навивачки групи кои ги престигнуваат дури и италијанските и германските по употреба на пиротехника и кореографии. Повеќе

Гости без усул

Невообичаен резултатски приказ од шведскиот фудбал со најлошите домаќини или најјаките гости на едно место, како сакате.  Повеќе

Документарецот за шведскиот судија чија кариера пропадна во една вечер

Мартин Хансон важеше за еден од најдобрите европски фудбалски судии. Како топ судија имал само еден сон - да свири на Светското првенство 2010 во Јужна Африка. Една лоша вечер во Париз на 18. ноември 2009-та му ја однесе целата кариера низ вода. Повеќе