таг: севиља

Меси никогаш прв не бара да смени дрес, синоќа имаше повод да побара

Во дербито на колото во шпанската Ла Лига, Барселона на „Камп Ноу“ со 4-0 ја размонтира Севиља и стигна до 2. место на табелата, зад вечниот ривал Реал Мадрид. Повеќе

Диего Симеоне само еднаш бил патосиран на терен

И тоа боксерски патосиран, во права смисла на зборот. За време на еден дуел меѓу Севиља за која играше Аргентинецот и Барселона чиј дрес го носеше Ромарио. Бразилецот после еден центаршут му удира толку силна тупаница на Чоло после што овој не можел да стане. Повеќе

Манчестер Јунајтед со Партизан, Арсенал против Ајнтрахт Франкфурт
Лига Европа

По синоќешната гала вечера на која беа извлечени групите за новата сезона во Лига на шампиони, попладнево во Монтекарло се извлекоа и групите за второто по ранг европско клупско натпреварување. Повеќе

Најидитоски фаул на летото

За време на пријателската меѓу Севиља и Ливерпул (2-1) на Интернационалниот Куп во САД, Жорис Њањон кој игра за тимот од Андалузија со сета сила го рогна младиот Јасер Ларучи и доби директен црвен картон. После се извинуваше на сите, ама не му пројде извинувањето. Повеќе

Неверојатен гол на Ел Хадади во Лига Европа

Првиот меч меѓу Севиља и Славија Прага во 1/8 финалето на Лига Европа заврши 2-2, а на реваншот во Чешка Мунир Ел Хадади израмни на 2-2 со неверојатен гол. Повеќе

Плејмејкерот на Лацио кој за да се докаже поминувал 230км дневно од дома до тренинг

Мечот од Лига Европа меѓу Лацио и Севиља ќе предизвика многу емоции кај Луис Алберто. Ќе се судрат неговата сегашност против минатото во кое правел големи жртви како дете само за да успее како фудбалер. Повеќе

Го даде ли Барса синоќа најубавиот гол во сезоната?

Минатата недела Барселона изгуби 2-0 во првиот меч од четвртфиналето на шпанскиот Куп. Синоќа на „Камп Ноу“ ѕверски ѝ вратија на Севиља со 6:1. Два даде Кутињо, а по гол Ракитиќ, Серџи Роберто, Суарез и Меси. Лео постигна гол после неверојатна контра. Повеќе

Шпанска доминација

Интер се посрамоти со ПСВ, Милан со Олимпијакос, а Наполи не ја издржа групата на смртта. Кај Шпанците не постои тоа „се посрамоти“ и тие не сакаат да чујат за елиминација уште во групна фаза. Последен пат киксирал Реал Сосиедад во 2014/2015. Повеќе

Знаете ли дека Бен Једер од Севиља играл футсал за Франција?

Фудбалерите на Севиља синоќа со 3:0 го испрашија рускиот Краснодар и како убедливо први во групата се пласираа во нокаут фаза од Лига Европа. Повеќе