таг: селтик

Полиција му ги искрши слушалките на навивач на Селтик

Валенсија вечерва игра реванш против Селтик во Лига Европа, а шкотските навивачи вообичаено во голем број отпатувале да го бодрат својот клуб. Ама шпанската полиција им ја прекинала забавата. Синоќа биле уапсени шест Шкотланѓани поради нарушување јавен ред и мир. Повеќе

Начинот на кој Ренџерс и Селтик го разбираат фер-плејот

Првпат после цели 13 натпревари Ренџерс успеа да го победи најголемиот и најомразен ривал Селтик со 1-0 со голот на Рајан Џек. Последна победа во првенството им беше во март 2012, а последен пат надвор од регуларните 90 минути, на пенали победија лани во 2016 во полуфиналето од купот на Шкотска. Сега имаат исто бодови на врвот но Селтик има меч помалку. Повеќе

Тргна возот за Баку: Во Лига Европа паднаа Лацио - Севиља, Интер во Виена

Откако беше извлечена ждрепката за елитната Лига на шампиони, попладнево во Нион ги дознавме и паровите од 1/16 финалето на Лига Европа. Од нашите интернационалци, Стефан Ристовски ќе игра во пиринејскиот дуел со Виљареал, Елиф Елмас против Зенит, а Аријан Адеми против чешки претставник. Повеќе

Човек кој посетил преку 500 стадиони, го одбра најдобриот

Навивач е на Милан и запознал стотици „браќа по трибина“ во светот. Минатиот викенд го гледал мечот Фрозиноне - Емполи на стадионот „Бенито Стрипе“ и така ги комплетирал сите стадиони од Серија А. Повеќе

Сторија за легендарниот Марк Видука

На денешен ден пред 49 години во Мелбурн се родил Марк Видука, фудбалерот кој се прослави во Лидс Јунајтед. Повеќе

Како Глазгов Ренџерс се врати од пеколот?

Спасот на Ренџерс не е чудо, туку пример за тоа како некои прави вредности во фудбалот на крајот победуваат. Шкотскиот клуб вечерва во првиот меч од плејофот за Лига Европа ќе игра против рускиот клуб УФА на својот „Ајброкс“ со цел да се врати во еврокуповите. Повеќе

Честитка за младенците од навивачите на Селтик
Олд скул фудбалот е жив

На мечот Хартс - Селтик, Одсон Едуар тргна по една топка во публиката, а таму едно дете нè врати во 90’ години на британскиот фудбал. Среќа не беше Кантона. Во друга случка на истиот натпревар Стив Нејсмит од Хартс намерно го згазна на незгодно место капитенот на Селтик Скот Браун. Повеќе

Како Алекс Фергусон само еднаш во кариерата бил селектор

Единствениот пат кога славниот Шкот тренирал репрезентација било во 1985-та година кога тогашниот селектор на Шкотска починал на сред меч и останале без предводник. Повеќе