таг: салцбург

Челси јуришно во Киев, Жиру како Кристијано
Лига Европа

Со хет-трик на Французинот и голови на Хадсон-Одои и Алонсо, Челси со вкупен резултат 8-0 по двомечот со Динамо Киев, фати сериозен залет кон трофејот во Лига Европа. Валенсија со гол во 93-та минута обезбеди пласман во 1/4 финале. Повеќе

Нова судиска грешка - до кога веќе?

Сезонава судиите во двете најголеми европски натпреварувања направија еден куп кардинални грешки. Вечерва Салцбург надомести големи 2-0 против Олимпик Марсеј, макотрпно се избори за продолженија а таму судиите на Французите им дадоа непостоечки корнер после кој Марсеј постигна злато вреден гол за финале. Повеќе

Атлетико Мадрид и Марсеј во финале!
Лига Европа

Фудбалерите на Атлетико Мадрид и Олимпик Марсеј ќе се борат за вредниот трофеј од Лига Европа откако вечерва обезбедија пласман во големото финале во Лион. „Јорганџиите“ по трет пат во осум години ќе играат во финале на ЛЕ. Повеќе

Атлетико се провлече, Марсеј близу финалето во Лион

Првиот меч од „финалето пред финалето“ меѓу Арсенал и Атлетико Мадрид донесе бурни 90 минути со два гола, две исклучувања и многу шанси. Во Франција Марсеј потврди дека е решен да оди до крај. Повеќе

Лацио декласиран од Салцбург, Ристовски до пирова победа
Лига Европа

Римјаните во само четири минути примија три гола и упропастија сè што макотрпно градеа цела сезона во Европа. Нашиот репрезентативен бек одигра одлични 79 минути во триумфот на Спортинг против Атлетико Мадрид. Повеќе

Шлаканица за Лион, Милан и Борусија во ЛЕ

ЦСКА Москва го направи најголемото изненадување на осминафиналните мечеви од Лига Европа откако со победа од 2:3 на гости го совлада Лион. Во дербито на вечерта Милан го загуби и реваншот од Арсенал, а Борусија не успеа да му возврати на Салцбург. Повеќе

Не се радува само тој што скока

Шампионот на Хрватска, Ријека синоќа извлече поволен резултат на гостувањето кај Салцбург во првиот меч од 3. коло квалификации за Лига на шампиони. Реакцијата на тренерот Матјаж Кек при голот на неговиот тим е легендарна. Повеќе

Два клуба со ист спонзор ќе играат во Лига на шампионите
УЕФА пресече

По некои „структурални измени“ УЕФА донесе одлука околу спорното прашање за учеството на Ред Бул Салцбург и Ред Бул Лајпциг во Лигата на шампионите, места кои двете екипи со ист сопственик и спонзор ги заслужија во австриската и германската лига. Повеќе

„Ми се смееа за скинатите копачки, а јас сакав само да играм“
Најскапиот африкански фудбалер на светот - Садио Мане

Goal.com неодамна објави интервју со крилото на Ливерпул Садио Мане којшто раскажува колкав пат изодел од прашливите улици на едно селце во Сенегал, до катедралата на фудбалот „Енфилд Роуд“. Повеќе