таг: пријателска

Син му на Солскјер дебитираше против татко му

30 јули 2019 година ќе се памети засекогаш во семејството Солскјер. На тој ден Манчестер Јунајтед предводен од Оле Гунар дојде во родната земја на својот тренер Норвешка и одигра пријателска против Кристиансунд (1:0). Повеќе

Бидна и тоа, Меси го освои првиот трофеј со Аргентина - „Купот Сан Хуан“

Доволна причина мајтапџиите по Твитер и Фејсбук да тераат марифетлуци со проџваканата тема зошто Меси никогаш нема ништо освоено со репрезентација. Повеќе

Како живее репрезентацијата на непризнатата Каталонија?

Во текот на календарот на ФИФА и УЕФА за официјални меѓународни натпревари, редовно во програмата може да се видат и пријателски средби кои ги играат репрезентации кои не се признати и не можат да играат квалификации ниту големи натпреварувања. Таква е Каталонија. Повеќе

Ја паметите ли пријателската меѓу Бразил и Барселона?

Ако мислите дека вакво нешто било можно само на ФИФА или ПЕС, тогаш не сте гледале доволно фудбал, туку само сте го потеле џоистикот. Пазете Бразил против Барселона, дуел на две јаки и култни имиња во едни многу убави фудбалски времиња. Повеќе

Кога ќе легне волеј нема зима

Пријателска во Анталија меѓу данскиот Хобро и Шахтјор Доњецк. Микел Педерсен го отвора резултатот со страшен волеј. Повеќе

Падна најатрактивниот автогол на сезоната

На пријателски меч меѓу данскиот Одензе и шведскиот Хелсинборг падна комичен автогол. На стартот на вториот дел сдесниот бек на Хелсинборг, Андерс Рандруп си даде евро-автогол. Повеќе

На прошталниот меч на Кројф, Баерн намерно го згазил Ајакс со 8:0

„Влегуваме во соблекувална на полувреме и се гледаме меѓу себе. Овие запнаа како да играат финале, а ние се договоривме да му ја даваме цело време на Кројф за он да игра пред публика.“ Повеќе

Од 47 пријателски за 6 години, Бразил дома одиграл само 9

Кариоките во полн состав синоќа одиграа пријателска против Камерун и победија 1-0 со голот на новата ѕвезда на Евертон Ричарлисон. Местото на одигрување на средбата беше невообичаено. Повеќе

Тргнал Ирец да продава шалови

На преубавиот „Авива“ стадион во Даблин синоќа пријателска средба одиграа Ирска и Северна Ирска која заврши мирољубиво 0:0. Поинтересно од резултатот било меѓу реквизитите надвор. Повеќе