таг: пенал

Она кога даваш гол од пенал ама ти се брза во тоалет

Среќа па на „Сан Паоло“ во Неапол подтрибинскиот простор има скалички одма до теренот па Словакот не мораше да трча цел круг. Повеќе

Зошто служи полукругот на врвот од шеснаесетникот?

Вниманието со кое се испраќаат баражите за Светско 2018 потврдуваат дека фудбалот без конкуренција е најпопуларен спорт на светот. Повеќе

Кај се двата пенали за Шведска?

Шпанскиот судија Лаоз немаше храброст да покаже на белата точка и покрај тоа што имаше барем три спорни ситуации кои слободно може да се третираат како пенал. Еден за Италија и два за Шведска. Да беше обратно, италијанските медиуми и критичати ќе го распнеа судијата на крст и немаше дома да го пуштат. Повеќе

Северна Ирска е оштетена со срамен пенал во баражот за СП

Критичарите кои се противат на новите технологии во фудбалот обично велат дека судиските грешки се дел од спортот, но некои судиски грешки можат да бидат клучни во тоа дали некој ќе учествува на Мундијал. Швајцарија синоќа обезбеди 0:1 во Белфаст, а во тоа им помогна романскиот судија Овиду Хатеган. Овде немаше ни Р од играње со рака. Повеќе

Тоа е, морало да заврши двојка

Сте виделе ли до сега судија да свирне крај во една ваква ситуација? Обично оставаат акцијата да заврши и кога тимот напаѓа пред гол, а не па во овој случај. Апсурдот е на натпревар во Мексико. Повеќе

Рамос се претвори во Гордана Нацева, камо пенал?

По само 14 минути игра на дербито на вечерта меѓу Борусија Дортмунд и Реал Мадрид требаше да има удар од 11 метри, бидејќи Серхио Рамос на пола метро од гол линија играше со рака. Европскиот првак славеше 1:3, ама со евентуално водство на Борусија, натпреварот ќе фатеше друг тек и кој знае како ќе завршеше. Судии? ВАР? Каде е проблемот?  Повеќе

Фудбалот добива на прецизност во одлуките

Судиските неправедни одлуки кога се во прашање пеналите, лека полека ќе ги испратиме во историјата. На денешниот меч за трето место на Куп на Конфедерации меѓу Португалија и Мексико, судијата ја употреби новата видео технологија (VAR) и донесе прецизна одлука на која се радува секој што сака да гледа регуларен фудбал. Првиот човек на ФИФА, Џани Инфантино сака да ја воведе оваа технологија и на СП 2018, што би било убаво. Повеќе

Најлудиот пенал во кариерата на Тоти за кој има книга

На 29. јуни 2000-та Тоти со луда храброст го изведе сега веќе фамозниот пенал, го испружи Ван дер Сар колку што е долг и ја однесе Италија во финале на Европското. Незаборавен гол за филм. Повеќе

Најлудиот пенал во кариерата на Тоти за кој има книга

На 29. јуни 2000-та Тоти со луда храброст го изведе сега веќе фамозниот пенал, го испружи Ван дер Сар колку што е долг и ја однесе Италија во финале на Европското. Незаборавен гол. Повеќе