таг: пенал

Не ми се смејте да не се лизнам и ви дадам гол

Не е секој кадарен за удар од белата точка. Или подобро вака. Никој не може ова да го извежба за да го повтори. Некои потези во фудбалот се уникатни и единствени. Повеќе

Најспориот пенал на светот, дур ја изведе се стемни

Барнсли имаше 2-1 против Чарлтон во англискиот Чемпионшип, а гостите добија совршена шанса во 89’ минута да израмнат од пенал. Лил Тејлор ја намести топката, и го заспа гледалиштето додека изведе. Повеќе

Ричарлисон ѝ го посвети голот на баба му, ама заборави како се вика

Напаѓачот на Евертон важи за еден од подобрите бразилски фудбалери на денешницата. Поседува страшна техника, експлозивност, одличен дриблинг. На Копа Америка го пропушти четвртфиналето против Парагвај поради заушки, но брзо се врати во составот. Повеќе

Играчите на Арсенал се загреваа, публиката побара да легнат за пеналот

Додека Пјер-Емерик Обамејанг се спремаше да изведе пенал за 2-0 против Манчестер Јунајтед, крај аут-линијата се загреваа Гендузи, Алекс Ивоби и Суарез. Гледачите од првите редови им бараат да легнат, за да може да го видат пеналот. Повеќе

Сте го виделе ли Кепа во Турција ама со среќен крај?

На мечот Генчлербирлиги - Ризеспор се случил исто голем циркус како со голманот на Челси. Камерунскиот шпиц Леонард Квеуке влегол во жестока караница со тренерот Караман околу изведувачот на пеналот. Квеуке решава да шутира и израмнува на 2-2, ѓаволски го пцуе тренерот, а после во 92’ минута носи победа од 2-3 со еврогол и се расплакува. Повеќе

Гаљардини од Интер на мобилен му покажуваше за пеналот на судијата

Додека се играа две мега дерби средби во Англија меѓу Јунајтед и Ливерпул и Сити и Челси кои завршија досадно 0:0, во Италија Фиорентина и Интер одиграа луд меч со дури 6 погодоци. Повеќе

Пеналот на Ристовски за финале на Спортинг

Македонскиот репрезентативец Стефан Ристовски се пласираше во финалето на Лига Купот во Португалија откако со Спортинг ја совлада Брага на пенали со 4:3. Пенал серијата почна ужасно со дури пет утки по првите три изведени серии. Промаши и неговиот колега Нани, а Рики шутираше претпоследен. Во финале ќе играат со Порто кој во другото полуфинале ја елиминираше Бенфика. Повеќе

Каков мангупски пенал на Адуриз

Шпицот на Атлетик Билбао цепа уште во напад и на 37 години. Возраст на која може да им држи лекции на помладите како се шутира пенал. Погледнете каква финта му продаде на голманот на Виљареал. Повеќе

Пеналот на тајландскиот Роберто Баџо

Азиското фудбалско првенство 2018 донесе голем интерес на овој континент. Преполни стадиони, многу голови, акции, шанси. Синоќа во реваншот од полуфиналето играа Тајланд и Малезија. Првиот меч завршил 0-0 а реваншот 2-2. Во 95’ минута од мечот, најдобриот стрелец и играч на целиот шампионат, Тајланѓанецот Адисак Краисорн (8 постигнати гола), добива пенал да ја однесе својата земја во финале. Повеќе