таг: пенал

Каков мангупски пенал на Адуриз

Шпицот на Атлетик Билбао цепа уште во напад и на 37 години. Возраст на која може да им држи лекции на помладите како се шутира пенал. Погледнете каква финта му продаде на голманот на Виљареал. Повеќе

Пеналот на тајландскиот Роберто Баџо

Азиското фудбалско првенство 2018 донесе голем интерес на овој континент. Преполни стадиони, многу голови, акции, шанси. Синоќа во реваншот од полуфиналето играа Тајланд и Малезија. Првиот меч завршил 0-0 а реваншот 2-2. Во 95’ минута од мечот, најдобриот стрелец и играч на целиот шампионат, Тајланѓанецот Адисак Краисорн (8 постигнати гола), добива пенал да ја однесе својата земја во финале. Повеќе

Како голманот на Англија се спрема за пенал

Џордан Пикфорд беше едно од најголемите изненадувања на Светското во Русија. Овој млад голман на Евертон го зацементира местото на голот на Англија и тешко дека некој брзо ќе го смени. На пријателската против САД на која Вејн Руни се прости од репрезентацијата (120 настапи), Пикфорд пиеше вода од шише на кое си напишал (или му напишале) кој од Американците каде обично шутира пенал. Повеќе

Буфон и насмевката пред пеналот на Наполи

Еден од најголемите на сите времиња, во ПСЖ почесто е на клупата за резерви а прв голман е младиот Ареола. Џиџи синоќа доби прилика да брани против Наполи каде добро го познава амбиентот и противникот. Токму Џиџи го спаси ПСЖ од пораз со неколку интервенции. Повеќе

Пенал со салто за кој нема голмански рецепт

Се вика Норик Авдалјан и игра за тимот на техничкиот факултет во Универзитетска лига во рускиот град Казан. Неговиот трик од пенал веќе има милион прегледи. Повеќе

Емотивен пенал од кој доаѓаат морници

Нотс Каунти е четвртолигаш во Англија. Кај нас четвртата лига асоцира на фудбал на нива каде судијата јаде ќотек ако не тепа домаќинот, а на островот од тој ранг доаѓаат приказни кои може да ви го стоплат срцето. Повеќе

Погба направил 26 чекори додека извел пенал

Манчестер Јунатед со 0:3 против Јанг Бојс на гости ја отвори сезоната во Лига на шампиони. Пол Погба даде два гола од кои вториот од пенал беше „клај-клај“. За да го изведе му требаа 9 секунди и 26 чекори. Повеќе

Како мечот со Македонија му помогнал на Рамос да ја усоврши Паненката

По криминално изведениот пенал против Баерн Минхен во полуфиналето на Лига на шампиони кога во целиот свет го тролаа, Серхио Рамос не спиел цела ноќ и решил да смисли нова тактика со која ќе ги фрла голманите на земја. Повеќе

Не е лесно да си Кејн во шеснаесетник

Кога треба да чуваш човек со 135 поостигнати гола за Тотенхем само во последните четири години, тогаш веројатно само боречки зафати вршат работи. Проблемот е што имаше два такви кои судијата ги игнорираше. И Гери Линекер го изговори зборот борење, а дека се чисти пенали се сложија и Фердинанд, Лампард и Ширер. Повеќе