таг: панама документи

Филмското убиство на новинарката од Панама документите

Повеќе од една година по објавувањето на Панама документите, малтешката новинарка и една од учесничките во истрагата Дафне Каруана Галиција, загина од експлозив подметнат во нејзиниот автомобил. Неодамна за убиството беа уапсени десет лица. Повеќе

Зошто саудиски крал би криел пари во Панама?

Една од заедничките работи за Панама документите, и Офшор ликс и Свис ликс пред нив, е што содржеа имиња на членови на Блиско-источни кралски семејства, кои не само што се неброено богати, туку се семоќни и изземени од плаќање даноци во своите земји. Повеќе

Разговор со поранешен вработен на Мосак Фонсека

Човекот во 90-те отвора и работи американско претставништво на Мосак Фонсека, објаснува како функционира компанијата, дека таа е најмалку виновна за што било и зошто нема Американци на списоците. Повеќе

Панама документите, вест на векот или евтино новинарство на векот?

Истражувачкото новинарство не е буричкање по компјутерски фајлови, вели германскиот аналитичар Јанс Бергер по повод скандалот со Панамските документи. Тоа е лесно и евтино, ќе бараш имиња по фајловите од кои може да се извади наслов на следната вест. Повеќе

Се судрија Викиликс и Панамџиите

"Ние не сме Викиликс туку сериозно новинарство," надмено ја фрли ракавицата за двобој првиот човек на меѓународниот новинарски конзорциум кој ги објавува оф-шор податоците од Панама. Викиликс не останаа должни па ги обвинија за политичка манипулација  оркестрирана од Сорос и американската влада преку УСАИД, со цел да му се наштети на Путин. Повеќе

Вестите за "Панама документите" во Русија

Владимир Путин, иако директно никаде не спомнат во кој било од објавените документи, беше најмоќниот лидер кој се појави во неделното објавување на Панама документите. Беа спомнати имињата на неколку најблиски пријатели и соработници на рускиот претседател кои наводно переле пари во негово име. Повеќе

Како новинарите ги изведоа Панама документите

Кога во 1971-ва Њујорк тајмс објави 7.000 страници од тајни документи за војната во Виетнам, тоа беше најголемото протекување на државни тајни во историјата, и се на се тежеше неколку мегабајти. Кога Викиликс шокираше во 2010-та, на виделина излегоа 1,73 гигабајти информации. Во неделата Панама документите го потресоа светот со објавување на речиси 150 документи од вкупно 11,5 милиони. Повеќе

За Панама документите
Ова е само почеток

"Панама документи" е името на истражувачката сторија во која десетици светски медиуми една година работат на прочешлување на 2,6 терабајти податоци (пазарски пресметано 2600 гига) украдени од една од најголемите светски офшор адвокатски компании, Мосак Фонсека. Главен лик во првите извештаи за протечените документи е Владимир Путин. Повеќе