таг: оксфорд

Судско екстерно за Оксфорд

Еден од најстарите британски универзитети, Оксфорд, е тужен од свој поранешен студент по основа дека образованието што го добил таму не успеало да го направи милионер. Човекот сега планира на грб на Оксфорд да стане милионер и бара отштета од 1,2 милиони евра. Повеќе

„Пост-вистина“ е Оксфордскиот збор на годината

По ланскиот збор на годината, кој не ни беше класичен збор туку емотикон, оваа година Оксфордските речници изгледа решија да бидат малку поангажирани. „Пост-вистина“ не е нов термин, но беше актуелизиран во контекст на брегзит и претседателската трка во САД. Уште подетално, употребен како придавка, „пост-вистинита“ се користи со една специфична именка - политика. Повеќе

34 пенали изведени на меч на Челси во англискиот Лига Куп

Историски натпревар се одигра синоќа во англискиот ЕФЛ Трофеј Куп. На Стемфорд Бриџ пред околу 5.200 гледачи, тимот на Челси до 21 години ги победи врсниците од Оксфорд со 13:12 откако во регуларниот дел беше 1:1. Повеќе

Збор на годината кој воопшто не е тоа

Оксфордските речници, издание на Оксфорд jуниверзити прес, го објавија нивниот збор на годината. Тоа е: Повеќе