таг: мкф

Перо Антиќ е новиот претседател на кошаркарската федерација на Македонија

На достоинствен начин, како и што доликува, без сцените од изминатите избори за прв човек на МКФ, денес најпрославениот македонски кошаркар Перо Антиќ беше избран за претседател. Повеќе

Јоцо Давитков ќе ги води македонските кошаркари

Претседателот на МКФ Петар Наумоски заедно со неговите соработници донесе одлука најдобрите македонски кошаркари да бидат предводени од Јорданчо Давитков кој се враќа од Дубаи. Повеќе

Првиот баскет во Македонија се тапкал во Штип

Минатата сабота во градот под Исарот се навршија точно 83 години од одигрувањето на првиот кошаркарски натпревар во Македонија. Се презентираше и планот за изградба на споменик во чест на првата средба. Повеќе

Фалангата би на пат во Истанбул, Клуж, Тел Авив или Хелсинки

Главниот одбор на ФИБА денес ги објави имињата на четирите градови кои ќе бидат домаќини на следното кошаркарско Европско првенство кое ќе се одржи следната година во Турција, Романија, Израел и Финска. Повеќе

Македонија останува со ФИБА и под услов да ја откачи АБА

Првиот човек на кошаркарската федерација на Македонија го кажа својот став за војната меѓу ФИБА и УЛЕБ, откако нашата репрезентација доби допис дека е исфрлена од квалификациите за ЕП 2017. Повеќе

Антиќ: КФМ е забавен магазин, кога тогаш ќе им удрам шамар

Нова епизода на релација Перо Антиќ – Кошаркарска федерација на Македонија. Нашиот поранешен репрезентативец реагираше жестоко кон првите луѓе на КФМ кои вчера го соопштија името на новиот селектор. Повеќе

Контра реплика на Антиќ

Преписката на релација Перо Антиќ - МКФ продолжува. На соопштението на кошаркарската федерација на Македонија, поранешниот македонски репрезентативец им врати повторно директно. Повеќе

МКФ: Антиќ е обичен и небитен поединец

Втора епизода на меѓусебни препукувања преку интернет, меѓу Перо Антиќ и кошаркарската федерација на Македонија. На Фејсбук статусот на Антиќ, МКФ одговори со соопштение на својот веб сајт. Повеќе

Зошто Антиќ го нема во изборот за најдобар спортист на 2015?

Иако на клупски план направи нешто што не му појде од рака на ниту еден македонски спортист, годинава изборите за кошаркар и воопшто спортист на годината ќе минат без Антиќ. Причините за тоа се бараат на неколку адреси. Повеќе