таг: минхен

Крајот на трансатлантската шарада

Безбедносната конференција во Минхен беше моментот во кој Европа и Трамп престанаа пред јавноста да се преправаат дека се почитуваат еден со друг. Повеќе

Го потопи Манчестер, а пред 20 години работел како шанкер и гланцал кригли
Приказна за фудбалскиот пат на Томас Тухел

Она што го поминал Германецот Томас Тухел дефинитивно заслужува сценарио за филм. Да стане тренер поминал трнлив пат и никогаш не се откажал. Најголема поддршка му била девојката Сиси. Повеќе

Европското 2024 ќе го организира земјата на која никој не може да ѝ парира

Покрај стандардните придики за почитување на човековите права, на УЕФА не ѝ се допаѓало ни тоа што во Турција не може да се рекламира алкохол, цигари и обложувалници, ставки за кои во Германија има зелено светло. Тоа одиграло важна улога во гласањето. Повеќе

Преварантот што се сликаше со играчите на Манчестер во Минхен

Понекогаш редарите и обезбедувањето се толку неспретни што секоја будала која ќе скрои добар план може да ги изненади и да се појави на теренот кој го гледаат милијарди луѓе. Повеќе

Како Шекуларац можел да ја спречи трагедијата на Манчестер

Денес се навршуваат 60 години од трагичниот настан кога набрзо по полетувањето, се срушил авион со фудбалерите на Манчестер Јунајтед кога загинале 8 фудбалери. Повеќе

Минхен неќе пасти

Над Минхен летаат хеликоптери, јавниот превоз е прекинат, а луѓето се советуваат да не се собираат на јавни места бидејќи во тек е потера по напаѓачите кои убија 8 или 9 луѓе пукајќи кому иде по градот. А со напаѓач избеган на кровот, муабети Југос. Повеќе

Не знаев дека се плаќа да се биде Католик во Минхен
Црквата во Германија го тужи Лука Тони

Само неколку часа откако објави дека ја завршува кариерата по крајот на сезонава, Лука Тони морал да се појави на суд во Минхен поради тоа што не плаќал данок кон црквата. Повеќе

На каков сè начин Алонсо чита книги?

Баскиецот редовно снима реклами во кои шутира слободни удари, а неговиот спонзор Адидас сега се реши да му намени поразлична улога. Повеќе

Необичен ден во Баерн Минхен

Објаснување за стартната брзина на Робен, како Ноер има најдобри одбрани и во која мера боксот му помага на Давид Алаба во фудбалот. Сè во едно видео. Повеќе