таг: меѓународен олимписки комитет

Сте слушнале ли за државно првенство во туркање со прсти

Во ситуација кога фудбалот и кошарката мируваат преку летото, Англичаните се занимаваат со едно од најчудните некогаш измислени натпреварувања, туркање со прсти на нозете. Повеќе

Крајот на Олимпијадите какви што ги знаеме

Стандардната ротација на градови домаќини веројатно е дека ќе издржи уште еден-два круга, во кои ќе се јават градови што се подготвени да изградат цела инфраструктура за едно користење, меѓутоа долгорочно МОК најверојатно ќе биде принуден на составување список на полу-постојани домаќини на Олимпијадите. Повеќе

Етиопиецот што освои сребро на маратон може да заврши во затвор
ОИ Рио 2016

Кога Фејиса Лилеса ја мина целта од машкиот маратон во Рио, ги крена рацете над главата и направи знак Х. Никој од тие кои го гледаа спектакулраниот финиш на Лилеса кој освои сребрен медал не знаеше колку опасен протест гледаат. Повеќе

Шест кандидати за ЗОИ 2022

До Меѓународниот Олимписки комитет пристигнале шест кандидатури за организација на Зимските Олимписки игри во 2022-та година. Повеќе