таг: масимилијано алегри

Седумте потези со кои Алегри го сруши Атлетико

Макс Алегри сега ќе продолжи да работи со идејата да стигне до финалето во Мадрид, пред да му се посвети на семејството и на морето во Ливорно. Тој не од вторникот, туку откако тренира на одредено ниво го претставува модерниот израз на италијанскиот фудбал. Влегува во друштво на Трапатони, Капело, Липи, Анчелоти, не случајно најуспешни според титули и признанија. Повеќе

Кавур ја основа Италија, Масимилјано Алегри ја обедини

Уште од голот на Гросо 2006 во Дортмунд Италија не била обединета како синоќа. Камбекот на Јуве против Атлетико го славеа и честитаа и оние од Рим и од Неапол и од Калабрија. А сè благодарение на човекот кој изнесе најголем товар на грб и ја сработи својата работа. Повеќе

Паролата на Јувентините за Макс Алегри

Во ситуација кога со месеци се збори дека ќе биде заменет те со Зидан, те со Конте, те со Гвардиола, тренерот на Јувентус фасцинантно ја спреми екипата за најважниот меч во сезоната и се врати после негатива од 0-2. Тифозите застанаа во негова одбрана. Повеќе

Што значеше прославата на Роналдо со маската на Дибала?

Пред една недела Пауло Дибала го гледаше мечот од Парма (3:3) од клупата за резерви. Кога Аргентинецот сфатил дека нема шанси да влезе во игра, тој станал и заминал во соблекувална уште пред судиската свирка. Новинарите одма отвориле случај. Повеќе

Занимливи факти по дебаклот на Јувентус во Бергамо

Ниту ревносен следбеник на италијанскиот фудбал веќе не може да запамети колку титули и купови освои „Старата дама“ во последните 7-8 години. Сезонава ќе се борат за Лига на шампиони и Скудето зошто испаднаа од Купот на Италија. Повеќе

Преубав гол на младинец на Јувентус во ЛШ

Николај Баден Фредриксен има 18 години и игра за младинците на Јувентус каде дојде во август годинава од данскиот Нордсјеланд. Игра во нападот и чека повик од Алегри макар во Купот на Италија. Повеќе

„Мајсторе, па не сме во Фиорентина“

За време на мечот Јувентус - Јанг Бојс кој „Старата дама“ го доби 3:0, тренерот Алегри во еден момент му вришти на Бернардески: „Дај ја топката, гол ни треба. Ќе го сменам сега, не сме во Фиорентина овде“ со повторување на зборот cazzo кој во превод не можеме да кажеме што значи. Италијанскиот репрезентативец Бернардески од Фиорентина дојде во Јувентус. Повеќе

Дибала сменил дом, менаџер, девојка, а можно е и клуб

Пауло Дибала, фантастичниот Аргентинец одново има проблеми. Сезонава во стартните 11 влегол само три пати на шест меча, на терен поминал 280 минути и дал 0 голови. Пред само една година бројките беа поинакви - осум голови после пет кола во Серија А. Повеќе

„Малиот принц“ кој после 25 години мирно го напушти Јувентус

И покрај тоа што остана верен и доследен до традицијата, до принципите и вредностите, Клаудио Маркизио не можеше да фати чекор со обидот на Јувентус глобално да се модернизира, обид во кој нема место за сентименти. Повеќе