таг: мајкл џордан

Умре Дејвид Штерн, најважниот човек во историјата на НБА

„Во време кога никој ништо не знаеше за ХИВ вирусот и кога сите мислеа дека ќе се заразат ако се поздрават со мене, а кога играчи не сакаа јас да играм, тој ме викна на Ол Стар викенд“, вели Меџик Џонсон за човекот кој е најзаслужен што НБА е ваква каква што е денес. Повеќе

Кога Џордан им натрпа 51 кош на 38 години

На 29 декември во 2001 годна, Вашингтон Визардс на домашен терен го совладаа Шарлот Хорнетс до 107-90. Најголемиот на сите времиња, Џордан ја играше првата сезона во дресот на Вашингтон и на тој меч уфрли 51 поен. Повеќе

Знаете ли кога Џордан искршил табла при забивање во Трст

На 25 август 1985 година Најк организира егзибициски натпревар во Трст (Италија). Најголемиот на сите времиња посакал да игра против Бразилецот Оскар Шмидт, светски рекордер по број на постигнати поени за клуб и репрезентација. Повеќе

Како Џордан го лепеше баскетот на една рака и ги шекнуваше сите

Велат баскет не се држи со една рака. Е така е, ама зависи кој го држи. Ем Џеј тоа го правеше на посебен начин и ги леташе играчите како сака. Легендарниот објаснува дека фората е во неговиот палец кој е поставен широко во однос на останатиот дел од дланката. Тиква крева со една рака. Повеќе

Гризман ги прослави головите на необичен начин, како Леброн и Џордан

За првите два гола на Гризман во дресот на Барса требаше да чекаме до 2 коло. После вториот гол на мечот против Бетис синоќа, Французинот дотрча пред трибината и фрли конфети во воздух со рацете во вис. Ваков ритуал има Леброн Џејмс. Повеќе

Најјакиот меч во кариерата Џордан го одиграл на тренинг, пет на пет со Дрим тимот

Пред дваесет и седум години, на 22 јули 1992 година, како загревање за Олимписките игри во Барселона, најјакиот дрим-тим на сите времиња решава да одигра средба пет на пет. Повеќе

Кога Џордан го соблекол дресот со број 45, облекол 23 и растурил

Иако правилата биле многу строги, следувале казни и санкции за нивно прекршување, најголемиот на сите времиња решил да тера по свое и на крајот го прослави бројот 23. Многу генерации израснаа со оваа бројка во чест на Џордан. Повеќе

За едно легендарно ракување во НБА лигата

8 април 2003-та: Едно младо момче по име Леброн Џејмс се поздравува со својот идол Мајкл Џордан. Повеќе

Секогаш е перверзија да се гледаат забивањата на Џордан

Секоја чест на сите победници на натпреварите во забивање во поновото време на НБА, ама ние сме носталгични по оние златни времиња од 90-те, што да правиме? Мајкл Џордан е поим за кошарка за век векова. Дагаууууу. Инаку вчера наполни 56. Повеќе