таг: мајкл џордан

Гризман ги прослави головите на необичен начин, како Леброн и Џордан

За првите два гола на Гризман во дресот на Барса требаше да чекаме до 2 коло. После вториот гол на мечот против Бетис синоќа, Французинот дотрча пред трибината и фрли конфети во воздух со рацете во вис. Ваков ритуал има Леброн Џејмс. Повеќе

Најјакиот меч во кариерата Џордан го одиграл на тренинг, пет на пет со Дрим тимот

Пред дваесет и седум години, на 22 јули 1992 година, како загревање за Олимписките игри во Барселона, најјакиот дрим-тим на сите времиња решава да одигра средба пет на пет. Повеќе

Кога Џордан го соблекол дресот со број 45, облекол 23 и растурил

Иако правилата биле многу строги, следувале казни и санкции за нивно прекршување, најголемиот на сите времиња решил да тера по свое и на крајот го прослави бројот 23. Многу генерации израснаа со оваа бројка во чест на Џордан. Повеќе

За едно легендарно ракување во НБА лигата

8 април 2003-та: Едно младо момче по име Леброн Џејмс се поздравува со својот идол Мајкл Џордан. Повеќе

Секогаш е перверзија да се гледаат забивањата на Џордан

Секоја чест на сите победници на натпреварите во забивање во поновото време на НБА, ама ние сме носталгични по оние златни времиња од 90-те, што да правиме? Мајкл Џордан е поим за кошарка за век векова. Дагаууууу. Инаку вчера наполни 56. Повеќе

Што има да каже Карло Анчелоти за Мајкл Џордан

Бидејќи знаеме што би рекол ако го прашаат за Меси или Роналдо, фино би било да чуеме како фудбалски стратег што ќе каже за кошаркар или поточно за најдобриот на сите времиња. Добар муабет на мустрата, нема што. Повеќе

Трејлер за документарецот на ЕСПН за Џордан „The Last Dance“
Џордан да ти удри воспитна, значи стварно си згрешил

Најголемиот на сите времиња сега е претседател на Шарлот Хорнетс. Неговиот тим славеше луда победа со тројка во последните секунди пред крајот против Детроит Пистонс, но еден играч од клупата влезе пред време на паркет да се радува па доби техничка. Повеќе

Како почнала традицијата шампионите во НБА да одат во Белата куќа кај претседателот

И не само од НБА, туку од сите најголеми спортски првенства во САД, шампионите регуларно почнале да ја посетуваат Белата куќа во ’80-те кога на власт најчесто биле претседатели од Републиканската партија: прво Реган, а потоа и Џорџ Буш. Повеќе