таг: лоренцо инсиње

Луд гол после волеј на Лоренцо Инсиње

Босна не само што ѝ пружи голем отпор на Италија, туку и водеше на полувреме со 0-1 сред Торино после голот на Един Џеко. Италијанците се спасија во вториот дел кога прво Инсиње израмни а Верати во 85’ им донесе победа. Голот на Лоренцо за 1-1 беше ремек-дело. Повеќе

Бонучи и Бернардески се судрија - фаул за Јуве

На големото дерби Наполи - Јувентус (1:2) синоќа видовме два црвени картони, гол од слободен удар, промашен пенал и многу многу стартови. Смешен момент беше кога судијата Роки (одлично судеше цел меч) досуди фаул за Јувентус кој наводно го направил Инсиње. Повеќе

Инсиње го извади Балотели од памет во хотелска соба

Италија на 7-ми во петок ги започнува своите настапи во Лига Нации. Ќе ја пречека Полска во Болоња. За овој циклус селекторот Манчини го викна и Балотели кој е цимер со Лоренцо Инсиње. Повеќе

Дај друго дете

Лоренцо Инсиње во моментов важи за најдобар италијански фудбалер и предводник на новата генерација млади играчи кои мора да ги оправат „Аѕурите“. Ама како за инает, дека е висок 162 сантиметри, во последно време организаторите се му даваат најголемо дете пред мечот па изгледа како тој да е пратња. Повеќе

Шестмината ѕвезди од Серија А кои од маалски фудбал стигнале до ЛШ и ЛЕ

УЕФА интервјуираше шестмина славни фудбалски имиња, по еден од секој италијански тим кој сезонава е дел од европските натпреварувања. Не им било на сите лесно на почеток. Некој можел да заглави во лошо друштво, а друг воопшто да не заигра поради висината. Повеќе

Сабајле продавал на пазар, попладне одел на тренинг
Портретот на Лоренцо Инсиње

Го одбивале каде и да одел да тренира фудбал затоа што бил премногу ситен и мал, но секогаш го демонстирал својот карактер и решил да оди до крајот. Сега го сонува скудетото со градот кој го смета за свој син. Повеќе

И со помош на ВАР човек не може да биде раат

Ако до ланската сезона, спортската јавност во Италија жестоко ги критикуваше судиите кога носат сомнителни одлуки, сега веројатно ќе почнат да ги критикуваат и кога ќе се служат со новата технологија бидејќи и таа не е совршена. Еден гол од средбата Наполи - Милан буди голем сомнеж. Повеќе

Останува ли бледата Италија без Светско првенство?

Репрезентацијата на Италија го освои второто место во нашата квалификациска група и за да не го пропушти Светското ќе мора да ја победи Шведска во двомеч. Првиот дуел е во петок. Повеќе

Наполитанска работа

Фантастичното офанзивно трио на Наполи синоќа маестрално си ја одработи работата а головите ги посветуваа на тешко повредениот и опериран колега од нападот. Само настана мала забуна. Повеќе