таг: леонардо бонучи

Знае бе магарето кај да се постави

Во ситуација кога и Кјелини и Де Лихт ги нема во состав, Јуве пак е раат позади бидејќи тука е капитен Леонардо Бонучи да спаси ситуација како линиски голман (без раце се разбира). Ова беше силна топка која влегуваше во гол за 2:1 за Русите. Искуство е во прашање. Повеќе

Хегемонија на владетелот кој 8 години е на тронот

Со триумфот од 2-1 против Фиорентина, Јувентус по 35. пат стана шампион на Италија. Ова е 8-мо скудето на Јуве по ред и тоа е рекорд не само во Серија А, туку и во сите Топ-5 лиги во Европа. Повеќе

Валканиот Лео

Елиминацијата на Јувентус во четвртфиналето од ЛШ дефинитивно им ги помати сметките. Освен што не стигнаа до посакуваниот трофеј кој го бркаат 23 години, акциите на клубот паднаа 22,3%. Дури и голот на Роналдо за водство е спорен, бидејќи Бонучи на еден играч му влезе со бокс. Ова е одраз на немоќ и нервоза. Повеќе

Бонучи и Бернардески се судрија - фаул за Јуве

На големото дерби Наполи - Јувентус (1:2) синоќа видовме два црвени картони, гол од слободен удар, промашен пенал и многу многу стартови. Смешен момент беше кога судијата Роки (одлично судеше цел меч) досуди фаул за Јувентус кој наводно го направил Инсиње. Повеќе

Лео Бонучи во епизодата лажго и пол

Прво најавува дека целта им е Лига на шампиони, а после се легачи на терен и глуми дека е повреден, ама по потреба. Прво ѕиркаше да види како ќе заврши акцијата, па откако виде дека е гол следуваше реакција: Мамо ме удрија, боли многу. До кога со вакви фори на толку камери.  Повеќе

Кој не би посакал ваков стопер

По дегажманот на голманот прави многу сомнителен прием по кој се чинеше тој пред него ќе му ја прибере топката, но потоа следи шах мат потег за почит. Ај што се ослободи од него, туку и даде страшен пас со надворешен фелш по кој на Италија и се отвори 100% шанса. Повеќе

Тешки навреди на Бонучи до навивачите на Милан

Стоперот на италијанската репрезентација, Леонардо Бонучи немаше пријатен кам бек на Сан Сиро, каде викендов играше меч од Лига на нации против Португалија. Навивачите на Милан го искористија неговиот репрезентативниот настап за да му свират поради тоа што по една сезона ги напушти и се врати во Јуве, а тој им реплицираше со дрска и арогантна изјава. Повеќе

Навивачите на Јуве му простија на Бонучи

Едногодишната авантура во Милан и покажувањето среден прст навивачите (веројатно) ќе ги заборават. Лани го сметаа за предавник, но од викендов тој е оној истиот старо нов Бонучи, укотвен до Кјелини во одбраната на Јуве. Лео им се извини по мечот со Лацио, а повратните аплаузи значеа прифатено. Повеќе

Што рече Бонучи за судијата кој му даде жолт картон

Милан ќе биде ослабен во одбрана на следниот тежок меч против Наполи поради суспензијата на Леонардо Бонучи. Стоперот на Росонерите со тврдење: Повеќе