таг: кошарка

Во Кина се прекречуваат ѕидови и кинат плакати на НБА тимови

Еден твит, составен од 2-3 збора на генералниот менаџер на Хјустон, Дери Мори во кој повикува на поддршка на независен Хонг Конг беа доволни да се разгневи Кина. Таму на големо се кинат плакати, отстрануваат билборди и прекречуваат ѕидови поврзани со НБА франшизите ЛА Лејкерс, Хјустон Рокетс и други. Во четврток во Шангај треба да играат ЛА Лејкерс и Њу Џерси Нетс, ама како тргнала работава. Повеќе

Ви се гледа баскет? Од 1939-та?

Ова маалски се вика „фрљотка“, ама тоа не им смета да го наполнат Медисон сквер гарден со 16.000 навивачи. Веројатно вака и ќе останеше американската кошарка да не дозволеа црнци да почнат да играат. Повеќе

Мајсторот со фрљотки кој не можеш да го изнагледаш

А толку пука со самодоверба просто да му позавидиш како може да е толку голем цар. Повеќе

Жестока тепачка на кошаркарски меч Филипини - Австралија

Во дуел од квалификациите за Светско првенство, одигран во Булакан, на четири минути пред крајот од третиот период изби масовна тепачка после која беа исклучени 13 играчи. Повеќе

Буфон и парадата на грчкиот кошаркар

Се вика Џанулис Ларенѕакис, има 24 години и игра за АЕК Атина. На мечот од кошаркарската Лига на шампиони против Стразбур, грчкиот кошаркар направи парада на која и се чуди и најдобриот голман на сите времиња. Повеќе

Првиот професионален кошаркар без една рака

Се вика Роберт Витакер. Левата рака ја изгубил на 10 години кога при еден обид да се качи на дрво, паднал кај блискиот далековод со високонапонска струја. Повеќе

Судирот на џиновите, приказната за нетрпението меѓу Шек и Дејвид Робинсон
Finish Him!!
Снимката што НБА ѕвезда сака да се тргне од интернет

Откако дојде во Индијана Пејсерс, Виктор Оладипо има во просек по 24,9 поени, 3,9 асистенции и 5,5 скока. Со негов кош во последна секунда Индијана го победи Сан Антонио а Оладипо игра неверојатно. Ама едно дете му покажа дека треба цврсто да стои на земја. Повеќе