таг: копа америка 2019

Го бараат Барселона, Арсенал и Јувентус, а он би да вози такси

Дани Алвеш има 36 години. На почетокот на летово му заврши договорот со ПСЖ, ама мајсторот на Копа Америка одигра како да има 19. Асистираше, дриблаше, шутираше и го избраа за најдобар играч на турнирот. Повеќе

Ричарлисон ѝ го посвети голот на баба му, ама заборави како се вика

Напаѓачот на Евертон важи за еден од подобрите бразилски фудбалери на денешницата. Поседува страшна техника, експлозивност, одличен дриблинг. На Копа Америка го пропушти четвртфиналето против Парагвај поради заушки, но брзо се врати во составот. Повеќе

Дибала, малер ли му правеше на Видал?

Кога Артуро се залета да го шутира пеналот во 59’ минута од мечот за третото место на Копа Америка меѓу Аргентина и Чиле (2:1), Пауло Дибала од позадина му викна „Кирикочо“, термин кој во Аргентина се употребува „за да искобиш некого“. Повеќе

Фото на денот

Додека Бразилците го славеа 11-от трофеј од последната шампионска титула на Аргентина во 1993-та година, јавноста повеќе ја интересираше отворениот говор на Меси кој распали дека КОНМЕБОЛ е чисто мито и корупција и дека се правело се Бразил како домаќин да ја освои Копа. Кариоките му одговорија. Повеќе

Меси многу чудно го доби вториот црвен картон во кариерата

Во мечот за 3 место и бронза на Копа Америка, Аргентина го победи Чиле со 2-1, но мечот остана во сенка на исклучувањето на Меси кој мирен каков што секогаш е на теренот, налета на најголемиот дибек во јужно-американскиот фудбал и пошироко, Гари Медел. Повеќе

Обезбедувањето на претседателот на Бразил криво што судијата не гледал ВАР

Аргентинците уште не можат да го преболат поразот од вечниот ривал Бразил, но за едно се сигурно во право: главниот судија на мечот мораше да погледне видео повторување на две многу спорни ситуации. Повеќе

Е што ти е крива вилицата на Фирмино сега

Откако им даде гол за 2-0, Фирмино ги работеше Аргентинците на средина од терен, а кроз нозе му ја протна на Лаутаро кој му се заканувал дека ќе му ја скрши вилицата. (пратете го вториот дриблинг) Повеќе

Со таква паненка можеш дома да си одиш

Кај губеа 3:0, па уште земаа во 95-та да се чаталат. Варгас се посрамоти, а Перу за прв пат после 1975-та година ќе игра во финале на Копа Америка. За противник го имаат Бразил на Маракана. Повеќе

Маестралните дриблинзи на Меси

Како што одминуваше Копа Америка, Лионел ја крена својата форма, но кога најмногу му требаше поддршка од соиграчите, таа изостана. Против Бразил се обидуваше, ја земаше топката на 25 метри од својот гол со цел да им покаже на дрвцата како се прави тоа, но сам не можеше нормално. Повеќе