таг: коментатор

Коментатор на месецот

Ја паркирал колата во близина на стадионот на кој се играл крикет за да го коментира мечот, па се чудеше кога му го оштетија кровот по еден удар. Повеќе

Коментаториште!

Купот на Јужна Америка за играчи до 20 години се игра во Чиле. На мечот меѓу Венецуела и Бразил (2-0), при водство на првиве од 1-0, 18-годишниот Хан Хуртадо тргнал во брза контра по една украдена топка. Коментаторот на аргентинската телевизија TyC Sports имитираше звуци од формула. Повеќе

Меси или Марадона? Шукер или Шурјак?

Нашиот легендарен Таско (Атанас Костовски) ако памтите во преносите на Хрватска на Светското 1998 го мешаше Давор Шукер со Ивица Шурјак, репрезентативец на Југославија (1973–1982). Сличен превид му се случи и на еден полски коментатор на Мундијалот во Русија со Меси и Марадона. Повеќе

Најбезумната лига во Европа се игра во Романија

Ако мислите дека најневозможните и смешни сцени се концентрирани само во мак-фудбалот, тоа значи дека едноставно не сте слушнале ништо за романскиот. Толку многу апсурди на едно место. Повеќе

Коментаторска утка со паузата за вода и Рибери

Попладнево пријателска средба играа Баерн Минхен и Челси (3-2) на која што коментаторот направи смешен лапсус. Во 74 минута од мечот Франк Рибери тргна кон аут линијата да се напие вода за време на судискиот тајм-аут а спикерот прочита што пишува на екранот и мислеше дека во игра влегува Дринк Вотер. Повеќе

Како запеа коментаторот на Спортклуб среде пренос

На три минути до крајот од големото финале на Евролига, Фенербахче имаше 18 поени предност што го натера хрватскиот коментатор на Спортклуб да го запее хитот на Џо Марачиќ - „Довидување и не плачи“. Повеќе

Италијанскиот Златко Калински

Коментатор кој не се “пали“ на гол не е добар коментарот нели? Ние вчера го испративме во пензија Калински кој кога паѓа гол сигурно го слушаш и да си во другата соба. Италијанците го имаат Сандро Пичинини кој урла и ја има онаа потребна емоција со која ја опишува важноста на голот. Повеќе

Последниот пренос во кариерата на Златко Калински

Бардот на македонското спортско новинарство, Златко Калински на вечерашниот дуел меѓу Атлетико Мадрид и Реал, за последен пат беше во коментаторското столче затоа што после 42 години професионална кариера, заминува во пензија. Му посакуваме мирно и ведро пловење во пензионерските денови. Заслужи! Повеќе

Коментатор на денот

Кошаркарите на Црвена Звезда синоќа го декласираа Задар во АБА лига со 113:65, а кога поминаа првите 7 минути од мечот хрватскиот коментатор даде предлог што е најдобро да се направи кога се губи 16 поени разлика по толку кусо време. Повеќе