таг: хуан себастијан верон

Верон на 42 години игра како дете

Хуан Себастијан Верон е претседател и играч на аргентинскиот клуб Естудијантес кој се натпреварува во престижната Копа Либертадорес. Во синоќешниот триумф од 0:3 на гости против Барселона од Еквадор, Верон одигра 56 минути и намести еден гол. Повеќе

Акција на Аргентина од учебниците

На видеово Матијас Алмеида има 22 години, Клаудио Лопез 21, Верон и Креспо по 20, а во тим се уште и Кили Конзалес, Ариел Ортега, Хуан Пабло Сорин. Играат Аргентина У23 против Колумбија У23. Верон му дава топка со очи на Лопез, овој одма до Алмеида кои ги понижи во одбрана и го наоѓа Креспо. Завршницата е бомбастична.  Повеќе

Марадона му се пушти на Верон на хуманитарен меч

За време на ревијалниот меч на сите ѕвезди со цел собирање средства за настраданите во земјотресот во Аматриче, Диего Марадона се однесуваше како да игра дерби Бока - Ривер, па му се пушти на сегашниот претседател на Естудијантес Ла Плата кој наводно не сакал да му подаде рака. Повеќе

Верон: Лотито е лажго и ги оддалечува навивачите од Лацио

Еден од најдобрите играчи од златната генерација на Лацио кој го освои Скудетото во 2000 година му одговори на претседателот на клубот за обвинувањата. Повеќе

Еден потпис и плагијат се стори

Фудбалската серија Погрешна кривина се емитуваше 18 пати, а главни и споредни улоги играа познати фудбалери од кои некои беа прогласувани за најдобри на светот, а потоа станаа само статисти и туристи. Повеќе

Фото на денот

Првиот го познавате: Французинот Кристијан Карембу. Тој во средина во моментов е тренер на Интер, а тој десно е Аргентинец и играше во Лацио и Манчестер Јунајтед. Повеќе

Пензионираните легенди кои направија „кам бек“

Носталгија, пари и желба. Тука некаде треба да се бараат причините за фудбалерите кои откако ќе ги закачат копачките на клинец, не можат да се помират дека им завршил работниот стаж на теренот. Го облекуваат дресот, ја земаат топката в раце и назад на работа. Повеќе

Верон му се враќа на фудбалот

Поранешниот капитен на репрезентацијата на Аргентина, Хуан Себастијан Верон реши да ги прекине пензионерските денови и да се врати во неговиот матичен клуб Естудијантес, а целата плата ќе ја донира за развојот на младинската школа. Повеќе