таг: хуан мартин дел потро

Нежниот гигант Дел Потро и битангата Кирјос

Од Мастерсот во Рим главно видео беше невиденото дивеење на Ник Кирјос кој синоќа за време на својот меч кршеше рекет, фрли столче на сред терен и се караше со присутните. Сликата ја исправи секогаш одличниот спортсмен Хуан Мартин Дел Потро. Повеќе

Најмирниот тенисер после 9 години се пласираше во полуфинале

Ги преброди сите проблеми и четирите операции на рачните зглобови и одново е стариот добар Делпо, човекот кој ќе се бори со Рафаел Надал за големото финале на Ролан Гарос. Повеќе

Најтажната сцена во историјата на Ролан Гарос

Да, Хуан Мартин Дел Потро дефинитивно е еден од најголемите спортисти на денешницата. Људина! Повеќе

Аргентинска еуфорија во Загреб на тенис

Во 116-годишната историја на тенискиот Дејвис Куп, Аргентина одигра пет финалиња и синоќа за првпат ја крена познатата „салатара“ како најдобра тениска репрезентација на светот. Херој на Аргентинците кои по првите два дена губеа 2:1 беше Хуан Мартин дел Потро кој со скршен прст го победи Марин Чилиќ после пресврт. Аргентинците ја исполнија Арената во Загреб и навиваа како на фудбалски натпревар. Повеќе

Марадона ќе ја бодри Аргентина во финалето против Хрватска
Дејвис Куп

Еден од најомилените спортисти во Аргентина, Хуан Мартин дел Потро важи за голем патриот од кого неговите сонародници очекуваат да им ја донесе долго очекуваната титула во финалето на Дејвис Купот. Од другата страна ги чекаат Марин Чилиќ и преполната Арена во Загреб. Повеќе

Момент за паметење со големиот Делпо
УС Опен 2016

Човекот кој после две сериозни повреди се врати на терените, одигра маестрални Олимписки Игри каде стана вицешампион, не можеше да ги сопре емоциите на УС Опен и се расплака на мечот против Станислас Вавринка Повеќе

Најтешкиот пораз во кариерата на Ѓоковиќ
Ноле испадна од Дел Потро

По синоќешниот пораз од Аргентинецот Хуан Мартин Дел Потро (7:6, 7:6), целиот свет можеше да види како изгледа кога на најдобриот му се сруши целиот свет. Повеќе

Дел Потро и радоста на малиот навивач

После 11 месеци, Хуан Мартин Дел Потро се врати на тениските терени. Синоќа го победи Денис Кудла со 2:0 во сетови, и ниту во еден момент не се забележа дека паузирал долго поради операција на зглобот. На крајот од мечот израдува и еден млад аргентински навивач (ги имаше илјадници на мечот). Повеќе

Дел Потро има уште два рекети

Освојувачот на Отвореното првенство на САД од 2009-та година, Аргентинецот Хуан Мартин Дел Потро има сериозни проблеми со опремата. Му останаа само уште два тениски рекети во екот на Гренд слем турнирот во Австралија. Повеќе