таг: христо стоичков

А ќе речеш Стоичков не знае англиски

Бразилецот Жоел Сантана е човек кој во кариерата бил тренер на 19-ина места а светот го дозна во 2008-ма кога беше селектор на Јужна Африка и даваше интервју на англиски. Пази, на англиски. Повеќе

Кладбата на Христо Стоичков во ЛШ за пакет виски

ЦСКА Софија и Спарта Прага играат четвртфинале во Лига на шампиони 1989-та, а ден пред натпреварот Стоичков глави во кафана до 2 и кусур. Да не ви раскажуваме до крај, анегдотата ќе ви ја каже Мирослав Илиќ, инаку сведок на приказнава и кум на бугарската фудбалска легенда. Повеќе

Дуетот на Мирослав Илиќ и Христо Стоичков во ’96-та

Малку е познато дека „славејот од Мрчаевци“ му е кум на легендарниот Ицо Стоичков. Мирослав Илиќ многу пати настапувал на повик на Бугаринот а во 1996-та година снимил песна во чијшто спот со дрес на Парма се појавува токму фудбалската ѕвезда. Повеќе

Најлудата завршница во шпанското првенство со балкански шмек

Давор Шукер, Христо Стоичков, Диего Симеоне, Ромарио и Михаел Лаудруп беа стрелци во последното драматично коло во Ла Лига, која шампионот го донесе во последната минута од сезоната. Поранешен репрезентативец на Југославија место место јунак стана лузер. Повеќе

Стоичков и Хаџи, Камата и Кралот

Газдата на ФИАТ, Џани Ањели бил спремен да отвори фабрика во Романија, само Чаушеску да му го даде Георге Хаџи во Јувентус. Христо Стоичков имал мака со комунистичката власт во Бугарија која не дозволувала трансфер во странство до 28 години. Повеќе

Ретки фудбалски фотографии

Како изгледаше Христо Стоичков со Златната топка, како Шмајхел оди на работа, детето Ариел Ортега во Ривер Плејт и уште неколку необични фотографии од времето. Повеќе

Интервју со Стоичков на англиски

Бугарската легенда која е европски првак со Барселона и Златна топка во 1994-та денеска слави јубилеен 50-ти роденден. Копајќи за него да најдеме нешто што не знаеме, наидовме на едно интервју со кое го мајтапат во Бугарија. Задоволен ли сте од изданието на вашиот тим? Фифти-фифти. Фрст халф вери гуд, секонд халф ајм ноу лајк.  Повеќе

Како Бугарите ја смрзнаа Франција во 1993-та
Приказната за казнената експедиција на Љубо Пенев

„И Бог е Блгарин и Бог е Блгарин“, викаше коментаторот на бугарската државна телевизија по евроголот на Емил Костадинов во ’91-та минута. Повеќе

Фудбалскиот пат на Христо Стоичков
Од меаните во Добрич до светскиот врв

Најголемиот бугарски фудбалер на сите времиња беше прв стрелец на Мундијалот во САД 1994 година. Бурниот темперамент не му дозволи подолго да се задржи на светскиот врв, од каде се спушти со ротационо светло на својот џип по кафаните во Софија. Повеќе