таг: христијанство

Германски парламентарци повикаа на заштита на христијаните

Проценувајќи дека прогонот на христијаните низ светот е во постојан раст, парламентарци од неколку германски политички партии побараа нивна посилна заштита низ светот. Повеќе

Маченик или „американски куртон“?

Во јануари 1956-та група од пет американски мисионери решаваат да контактираат домородно племе во источен Еквадор со цел да ги преобратат во христијанство. По само неколку дена од првиот контакт тие се убиени со копја на една затскриена плажа. САД се вџашени од веста, а Лајф магазинот објавува сторија на 10 страници за нив. И за неодамнешната смрт на Џон Ален Чау се крена огромна галама, ама ни приближно позитивна. Повеќе

Писмото што Хилари го доби од својот пастор по поразот од Трамп

Си-ен-ен ја објавува содржината на писмото што свештеникот Бил Шилади и го испраќа на Хилари Клинтон утрото на 9-ти ноември 2016, еден ден откако таа ги изгуби претседателските избори од Доналд Трамп. Повеќе

Католици вс. фиџет спинери

Да не биде дека "чеканот во сè гледа шајка" ама длабоко упатени католици видоа ерес во фиџет спинерот и неговото поврзување со Светото Тројство. Повеќе

Кога Западот дозволи христијанството да умре во својата колевка

Западниот свет одамна се навикна на прогонот на христијаните на Блискиот Исток, како таа нивна лоша судбина да е неизбежна и едноставно мора да биде прифатена. Како христијанството да е предодредено да умре или за него да нема преостаната егзистенција онаму каде што беше неговата колевка. Повеќе

Рисјани свингери

Побожна брачна двојка од Флорида нашла иновативна техника да го проповеда божјиот збор, да ја шири евангелската мисија и да го љуби не - баш - толку ближниот свој: свингерството. Повеќе

Исповед на Карим Абдул-Џабар: Зошто прејдов во Исламот

Во својот биографски текст за сајтот на Ал Џазеира, најдобриот стрелец во НБА на сите времиња пишува што го натерало да ја смени верата. Потекнува од христијанско семејство, кое било мета на напади на Кју Клукс Кланот, а идол му бил Малком Х. Повеќе