таг: хјустон рокетс

Јак момент во НБА, синот Остин бараше од судијата да го исклучи татко му Док

Во дербито на вечерта, моќниот Хјустон предводен од лудиот Харден ги доби Клиперси со 102-93. „Брадата“ постигна страшни 47 поени (12/26 од игра од кои 7/13 за три поени и 16/17 слободни за 44 минути), но хајлајт на мечот беше моментот кога Остин Риверс, кошаркарот на Хјустон бараше од судијата да го исклучи од игра татко му Док Риверс кој ги води Клиперс. Повеќе

На меч во НБА паднаа 317 поени, дали е тоа нормално?

Хјустон Рокетс го совлада Вашингтон Визардс со 159-158. Џејмс Харден постигна лудачки 59 поени. Расел Вестбрук 17 поени, 10 скока и 12 асистенции. Бредли Бил даде 46 поени за Визардс. Натпреварот немаше ниту едно продолжение што само по себе е неверојатно затоа што се случувало волку поени да не паднат ниту на Ол-Стар меч каде не постои одбрана. Повеќе

Катастрофата на НБА - може да изгуби 4 милијарди долари од Кина

Веќе сигурно сте во тек со настаните на релација НБА - Кина. Генералниот менаџер на Хјустон, Дерил Мори објавил неодговорен твит во поддршка на протестите за независен Хонг Конг и го навлече гневот на Кина, без разлика што сопственикот на клубот се дистанцирал од таквото мислење. Повеќе

Поради два-три збора на менаџерот на Хјустон за Хонг-Конг, Кина влезе во војна со НБА
Houston we have a problem

Додека неколку НБА франшизи периодов го освојуваа азискиот пазар и одиграа неколку пријателски средби таму, генералниот менаџер на Хјустон Рокетс напиша нешто за правата на Хонг-Конг и го навлече гневот на Кинезите. Повеќе

Хјустон постави нов рекорд на постигнати тројки на еден меч

„Рокетси“ погодија 27 тројки од 57 обиди во домашниот убедлив триумф над Феникс и поставија нов рекорд во НБА лигата по број на прецизни шута за три поени. Повеќе

Крис Пол го прати Диџеј Вилсон во соседната сала

Милвоки го совлада Хјустон со 108:94, а потегот на мечот го направи Крис Пол кој не само што остана сам лабаво да си шутне тројка, туку му ги исчаши зглобовите на Диџеј Вилсон и буквално го упропасти во овој дуел.  Повеќе

Расел Вестбрук и фаул во напад за девојчето што ја пее химната

Ненамерно секако. Во НБА за Божиќ традиционално се играат натпревари кои започнуваат со интонирање на американската химна. Пред мечот Хјустон Рокетс - Оклахома Сити, некогашниот МВП од Оклахома, Расел Вестрбук случајно ја собори на земја 15-годишната Сара Грејс која се спремаше за химната. Повеќе

Коментар на денот за Хјустон Рокетс

Екипите на Кливленд и Голден Стејт ќе се сретнат во финалето на НБА лигата четврта година по ред, откако Хјустон ноќеска ја загуби мајсторката од Вориорси со 101:92. И сега еден генијален Фејсбук статус за несфатливиот ужас на Рокетски од линијата за 3 поени. Повеќе

Тројката на Харден која вреди 60.000 поени

Во финишот од мечот против Орландо, Харден погоди тројка и доби фаул. Тоа значеше: 60 поени на мечот (рекорд во историјата на Рокетс, претходно Калвин Марти постигнал 57 поени во 1978), 11 асистенции, 10 скока: двоен-трипл дабл со најмногу поени во историјата на трипл-дабл учиноците во НБА. НЕРЕАЛНО. Повеќе