таг: фк шкендија

Најсрамниот гол кој Шкендија го прими од пола терен

Не е ова прва бламажа на македонскиот првак кој е антимакедонски настроен со своето однесување. Пред седум години беа елиминирани од едни ботови по име Портадаун кои играат во полупрофесионална лига во Северна Ирска. Интервенцијата на месечарот беше брилијантна. Повеќе

Коментар на денот за маестралните македонски екипи во Европа

Откако Шкендија, Шкупи, Македонија Ѓорче Петров и Академија Пандев направија “дар мар“ уште во првото квалификациско коло за излез во Европа, а Шкендија синоќа загуби дома од Дуделанж од Луксембург и во ЛЕ, колегата Филе има добар предлог. Повеќе

Македонска фудбалска реалноста во два потега

Во 30-то коло од македонската лига паднаа два гола по два комични кикса кои заслужуваат истрага која ниту ќе се случи, ниту па некој ќе помисли да го помрдне газот да ја спроведе. Маалските турнири се сфаќаат посериозно од нашата бедна прва лига каде веќе и кравите во терените - ливади, знаат дека има пазар. Повеќе

Министерство за култура им дава пари, а тие плукаат по Македонија

Неколку дена откако се појави веста дека министерството за култура на Македонија спонзорирало видео спот за промоција на навивачката група на Шкендија, навивачите на овој тетовски клуб дале интервју за еден италијански портал во кое отворено зборуваат против Македонија. Повеќе

Зорт на колото во Чаир

Нивото на мак фудбалот не се мери само по квалитетот, организацијата, инфраструктурата и слично, туку и по менталитетот и културата на самите актери на терен. Фоткава не е од селана, туку од прва лига, а на неа е фудбалер на Шкендија на гостување против Шкупи, кој до скоро играше на европска сцена. Сам се издаде по бројката. Повеќе

Монтажерот кој го однесе Роналдо во Шкендија

Седмицата на Роналдо веќе се штампа на големо во Торино, а кај нас па има до толку талентирани деца за Фотошоп што некој неук за фудбал може да клизне на фоткава. Повеќе

Газдата на ТНС позира пред Филип Втори, а новинарот на клубот лови риба во Вардар

По 2.800 километри пат, Мајк Харис го заврши пет дневното европско патешествие. Ваков претседател на фудбалски клуб до сега сме немале во Скопје. Се качи на кола за да се слика пред стадион, а по пат се претвори и во хрватски навивач. Повеќе

Што ако сум газда, од Велс до Македонија ќе шибам со кола

Фудбалерите на Шкендија за пет дена го играат првото квалификациско коло за ЛШ, а првиот човек на нивните противници е веќе на пат за Скопје. Малку им прегреа џипот по пат, ама за сега добро тераат, барем во првите два од петте дена пат кои ги испланирале. Каков шампион. Повеќе

Шкендија очигледно не ја признава Македонија како држава

А ќе дојде јули-август, па пак ќе се дурат како убаво го пречекале Милан или некој друг гигант и тоа благодарение на учеството во македонската лига која е полноправна членка на УЕФА и ФИФА. Повеќе