таг: едвин ван дер сар

Како легендарниот Ван дер Сар стана успешна директорска фигура во Ајакс

Манчестер Јунајтед го смета за своја легенда, ама Ајакс за икона од едни неповторливи времиња за нивната историја, кога секого победуваа и сè освојуваа. 20 години по неговата играчка приказна во Ајакс, срцето го дава како нивен директор, ултрас, а во петок и како голман. Повеќе

Фото на денот во ЛШ на директор - ултрас

Беше дел од златната генерација на Ајакс со кој освои 14 трофеи од 1990-та до 1999-та, меѓу кои и Лига на шампиони, Куп на УЕФА, Супер Куп на УЕФА и Интерконтинентален Куп, како и еден од ретките играчи кои освоиле ЛШ со два различни клуба. Повеќе

Чекајте малце директорот да каже нешто

По пауза од 5 години, Ајакс повторно завладеа во холандскиот фудбал. Синоќешниот убедлив триумф над Де Графшап на гости во последното коло му донесе предност од 3 бода пред ПСВ и со тоа се спушти завесата во холандското првенство. Извршниот директор на клубот Едвин ван дер Сар побара збор за време на славјето, а потоа се претвори во навивачки воџа. Повеќе

Легендарното крило Овермарс прави ренесанса во Ајакс

Славниот клуб од Амстердам неколку години го немаше на фудбалската мапа на Европа онака како што треба да го има, па затоа Јохан Кројф пред неколку години го викнал Марк Овермарс на кафе-муабет. Повеќе

Големиот талент на Ајакс ја завршува кариерата

ОткакоАбделхак Нури падна во 72’ минута од пријателската Ајакс - Вердер, лекарите со хеликоптер го префрлиле во болница каде му констатирале тешки оштетувања на мозокот. Повеќе

Најлудиот пенал во кариерата на Тоти за кој има книга

На 29. јуни 2000-та Тоти со луда храброст го изведе сега веќе фамозниот пенал, го испружи Ван дер Сар колку што е долг и ја однесе Италија во финале на Европското. Незаборавен гол за филм. Повеќе

Најлудиот пенал во кариерата на Тоти за кој има книга

На 29. јуни 2000-та Тоти со луда храброст го изведе сега веќе фамозниот пенал, го испружи Ван дер Сар колку што е долг и ја однесе Италија во финале на Европското. Незаборавен гол. Повеќе

Бекот на Фулам што одеше со велосипед на натпреварите
Приказната за Германецот Мориц Фолц

Мориц Фолц е еден од првите таленти забележани од Арсен Венгер. Како Германец во Лондон не им го разбирал брзото зборување, па дури и на прашањата кој број сакаш да го носиш одговарал со јес јес. И покрај тоа стана еден од најомилените странци кои играле таму. Повеќе

Едвин Ван дер Сар се врати на голот

Легендарниот 45-годишен Холанѓанец кој стана еден од најдобрите голмани во клупската историја на Јувентус и Манчестер Јунајтед се согласил да му помогне на клубот со кој го врзуваат убави спомени. Повеќе