таг: дејвис куп

Никој како него - рекордна 11 титула за Надал на Ролан Гарос

Рафа влезе во историјата откако по неверојатен единаесетти пат го освои отвореното првенство на Франција - во три сета беше подобар од Австриецот Доминик Тим. Повеќе

Рене Лакост, тенисерот кој ја смисли најоригиналната марка на светот

Целата приказна датира од далечната 1923 година кога француските тенисери играле Дејвис Куп против Австралијците а капитенот на Франција му ветил на Рене Лакост дека ќе му купи куфер од крокодилска кожа ако победи. Повеќе

Да мочам па ќе сервирам

Еден натпревар по тенис знае да трае по два, три, четири па и повеќе часови, а кога човек ќе го фати зорт не е убаво да стиска. На дуелот меѓу Италија и Јапонија на Дејвис Купот, Фабио Фоњини едноставно не издржа. Повеќе

Тенисерка ја фати заразно смеење, па не можеше да сервира

На дуелот од женскиот Куп на Федерации меѓу Израел и Естонија, Израелката Јулија Глушко не можеше да престане да се смее поради промашениот зицер смеч на противничката. Повеќе

Канада исфрлена од тенискиот Дејвис Куп, судијата погоден во око

Еден од поинтересните дуели на годинешниов Дејвис Куп, Канада - Велика Британија имаше неславна завршница откако 17-годишниот Шаповалов го погоди судијата право во око и тешко го повреди. Повеќе

Аргентинска еуфорија во Загреб на тенис

Во 116-годишната историја на тенискиот Дејвис Куп, Аргентина одигра пет финалиња и синоќа за првпат ја крена познатата „салатара“ како најдобра тениска репрезентација на светот. Херој на Аргентинците кои по првите два дена губеа 2:1 беше Хуан Мартин дел Потро кој со скршен прст го победи Марин Чилиќ после пресврт. Аргентинците ја исполнија Арената во Загреб и навиваа како на фудбалски натпревар. Повеќе

Марадона ќе ја бодри Аргентина во финалето против Хрватска
Дејвис Куп

Еден од најомилените спортисти во Аргентина, Хуан Мартин дел Потро важи за голем патриот од кого неговите сонародници очекуваат да им ја донесе долго очекуваната титула во финалето на Дејвис Купот. Од другата страна ги чекаат Марин Чилиќ и преполната Арена во Загреб. Повеќе

Ноќниот кошмар на тениските судии - Виктор Троицки

На вчерашниот дуел против Шпанецот Алберто Рамос Вињолас во 2. коло од Вимблдон, Троицки урлаше кон судијата: „Ти си комплетен идиот! Ти си идиот, најлош и најужасен судија на светот! Мрш!“. И не му е првпат да гаѓа судии со топчиња и да ги пцуе и навредува. Повеќе

Ана Ивановиќ е славеничка на денот

Српската тенисерка веќе подолго време е во фокусот и тоа не само кај љубителите на тенисот и спортските новинари, туку и кај луѓето што не се блиски до белиот спорт. Реномираните тениски магазини неколку години по ред ја бираат меѓу најубавите тенисерки на светот, а ние во оваа прилика ѝ го честитаме 28-от роденден. Повеќе