таг: дејан манасков

Виенски потоп на Македонија

Да, ракометот е игра во која тркалата брзо може да тргнат удолу, но оние кои некогаш ги красеше борба, желба, волја, храброст, знаење, овојпат изгледаа како попарени почетници. Или можеби само немаа достоен предводник од клупата. Австрија - Македонија 32-28 (18-12). Повеќе

Манасков има втор најсилен шут во цел Веспрем

Унгарски Веспрем, кој мораше да се поклони пред Вардар во финалето на ЛШ, имаше сосема добра сезона зошто ја освои титулата во домашното првенство и играше финале на Куп. Од клубот твитнаа интересна листа на најсилни удари сезонава. Многу високо котира Деки Манасков. Повеќе

Манасков се фрли ко Родман, а Борко ја даде преку цел терен

Погледнете Деки колку внимателно следеше и пожртвувано реагираше во оваа акција на Исланѓаните, а ја заврши Борко со оние најслатките голови без никој да се поти во напад. Одлични и двајцата. Повеќе

Инфаркт завршницата во Рејкјавик

Не бе не сме живи ако не одиграме драматична завршница во ракомет. Гледаш, се нервираш, раце ти се потат и на крај или скокаш од радост или го трескаш даљинското од земја. Во 20 последните секунди синоќа на тешкото гостување против Исланд се случи ова: Заебавме напад, па заебаа напад, па заебавме пенал и на крај победивме за прв во историја во оваа земја. Повеќе

Мајсторскиот гол број 1 во ЛШ е на Дејан Манасков

ЕХФ ја стокми топ 5 листата на најатрактивни голови во реванш осминафиналните средби од Лигата на шампионите. Првото место го лапна македонски репрезентативец. Погледнете Деки како дрско му одигра на голманот на Спортинг на дуелот кој Веспрем го доби со 35:29. Повеќе

Голот на Манасков кроз уши вреди да се види уште еднаш

„Живееме“, рече коментаторот кога Дејан Манасков намали на -1, но 40 секунди беа премалку за до крајот да постигнеме уште два, а да не примиме ниту еден од Исланд. Сепак “не преживеавме“, штета, но ќе се гордееме и ќе се навраќаме и на цепелините и на ваквите ремек дела од мртов агол. Повеќе

Ревија на атрактивни голови на момците на Раул против Србија

Македонската ракометна репрезентација добро се загреа во пресрет на Мундијалот во Германија и Данска и со 37:31 ја совлада селекцијата на Србија. Имаме за издвојување три јаки голови кои со овации ги награди публиката во Борис Трајковски. Повеќе

ИХФ нè загрева за Мундијалот со цепелин на Кире

На три недели до Светско ракометно првенство во Германија и Данска, ИХФ ги објави најубавите 10 гола од претходниот Мундијал во Франција. Во таа конкуренција влезе потегот по кој станавме препознатливи. Двоен цепелин, убавина за очи и душа. Повеќе

Викинзите пресилни, Македонија ја заврши бајката

Во последното коло од втората фаза, Македонија со убедлив пораз од Данска 31-20 го заврши Европското првенство. Данците убедливо први одат во полуфинале, Македонија доби достојни наследници на ветераните. Повеќе