таг: чемпионшип

Алиоски смисли нов начин на одбрана и му успеа

Предводен од Биелса на клупата, нашиот репрезентативец Езгјан Алиоски ќе се обиде уште еднаш да влезе со Лидс во Премиер лигата. Викендов несреќно загубија дома од лидерот Свонси, а Алиоски имаше интересен начин да одземе една топка. Повеќе

Приказна за тешкиот пат на Били Шарп - најанглискиот напаѓач во Премиер лигата

На 10 август, 12 години после својот последен меч во Премиер лига, Шефилд Јунајтед го даде првиот гол во мрежата на Борнмут, кој на навивачите им го подари Били Шарп, човекот кој требаше да го направи тоа. Повеќе

Астон Вила потрошила 137 милиони фунти за играчи кои никој никаде не ги слушнал

Кога познавачите на трансфер материјата ќе почнат да ги набројуваат вообичаените гиганти кои секое лето трошат најмногу пари за засилувања, Реал, Барса, Баерн, Сити, Јунајтед, Арсенал, Интер, скоро никој да не приметува дека меѓу нив летово се спомнува и Вила. Повеќе

Астон Вила е нов премиерлигаш и ќе заработи 160 милиони фунти

Во игра на нерви, клубот од Бирмингем го совлада Дерби Каунти на Френк Лампард и после три сезони се враќа во елитното друштво, подвиг за кој ќе добијат огромна сума на пари. Повеќе

Совршен британски хумор од навивачите на Лидс до Лампард

Во полуфиналето на баражот за пласман во Премиер лига, Лидс Јунајтед на нашиот Алиоски на гости со 0:1 го совлада Дерби Каунти. Тоа беше доволна причина навивачите на Лидс да го пецнат тренерот на Дерби Френк Лампард за аферата со шпионот кој Марсело Бјелса го прати во нивната база. Повеќе

Незапамтена случка во англискиот фудбал, Биелса постави стандарди

Во Чемпионшип како по обичај се води голема битка за Премиер лига. Во 45. коло Астон Вила која е во налет, му гостуваше на Лидс на нашиот Алиоски. Повеќе

Бекот кој три години по ред со гол исфрла екипи од Премиер лига

Во саботата Хадерсфилд и дефинитивно ги изгуби сите шанси за спас во Премиер лигата, откако изгуби на гостувањето кај Кристал Палас. После 2008-ма година и Дерби, ова е најбрзо испаѓање во Чемпионшип - уште во април. Повеќе

Голем инцидент на дербито во градот на Peaky Blinders

Во 36 коло од англискиот Чемпионшип попладнево се одигра големото градско дерби Бирмингем - Астон Вила (0-1) кое во 10' минута на кратко го прекина еден идиот кој го нападна и удри со сета сила фудбалерот на Вила, Џек Грелиш. Повеќе

Додека траеше Лига на шампиони, потресен гол падна во Чемпионшип

Во исто време додека Ајакс му одржа лекција на Реал Мадрид, а Тотенхем рутински го совлада Дортмунд, во англискиот Чемпионшип шпицот на Дерби, Мејсон Бенет го даде можеби најубавиот гол на сезоната во Европа. Повеќе