таг: челси

Спектакл и шест гола во Лондон, Јунајтед „мурињовски“
Лига на шампиони

Со 30-ина шута на двата гола и вкупно шест погодоци, Челси и Рома го оправдаа епитетот дерби на колото. Барса, ПСЖ и Баерн рутински. Јувентус непоразен на 25. меча дома во ЛШ. Повеќе

Челси до победа во последен момент, ПСЖ и Јунајтед моќни
Лига на шампиони

Бенфика доживеа потоп и можеби најтежок пораз во европските натпреварувања. Конте и Челси освоија екстремно важни три бода пред самата судиска свирка за крај, а Јувентус рутински го победи Олимпијакос. Повеќе

Последен премиерлигаш само со Англичани играл во 1999-та

Денеска е релативно тешко да се најде Англичанец во Премиерлигашите кога скролате по нивниот состав за време на мечот. Премиер лигата стана своевиден географски атлас со играчи од сите страни на светот. Цели 18 години немало меч само со Англичани во составот. Повеќе

Да дебитираш со ваков гол во ЛШ и доста ти е

На 8 меча од премиерното отворање на сцената во Лигата на шампионите синоќа паднаа 28 гола. Најубавиот го даде Италијанецот Давиде Ѕапакоста од Челси кој уште не се распакувал по пристигнувањето во Лондон од Торино. Челси славеше 6-0 против Карабаг од Азербејџан а Ѕапакоста го даде голот во 30’ минута. Повеќе

Деби на Ристовски, Меси сам го победи Јувентус
Лига на шампиони

Нашиот репрезентативец Стефан Ристовски во Атина со победа дебитираше во најважното клупско натпреварување. Рома и Атлетико одиграа без голови, ПСЖ страшен. Повеќе

Коментаторска утка со паузата за вода и Рибери

Попладнево пријателска средба играа Баерн Минхен и Челси (3-2) на која што коментаторот направи смешен лапсус. Во 74 минута од мечот Франк Рибери тргна кон аут линијата да се напие вода за време на судискиот тајм-аут а спикерот прочита што пишува на екранот и мислеше дека во игра влегува Дринк Вотер. Повеќе

Најмоќната жена во светот на фудбалот и десна рака на Абрамович

Ако не сте голем љубител на англиската Премиер лига во ред е никогаш да не сте го слушнале името Марина Грановскаја. Ако не сте страстен навивач на Челси, речиси сигурно не знаете како таа изгледа. Повеќе

Скаути со големи тефтери доаѓаат на Европско

Покрај стандардните акредитации за новинари, барања до УЕФА за присуство на големите настани бараат и ловците на таленти кои во Полска ќе се појават во рекорден број. Од Арсенал, Сити, Барса и Лестер, до Галатасарај и Дортмунд, сите праќаат свои луѓе. Повеќе

Како Челси стигна до титулата

Зад англискиот шампион сезонава се кријат импресивни бројки, а најважните од нив се спакувани во ова видео. Прво за издвојување е дека се прваци и во фер плеј бидејќи немаат добиено ниту еден црвен картон. Пресвртницата ја направи Конте кој на 1 октомври почна со 3-4-3, формација со која освои 77 од можни 90 бода и која оствари маестрална гол разлика 33:7.  Повеќе