таг: челси

Игуаин и Давид Луис се скараа на тренинг, Сари напушти бесен

Челси одржа скроз непосакуван тренинг на само 24 часа до единствениот меч кој може сезонава да им донесе трофеј. Повеќе

Проба, проба, ен-два-три, проба

Европската фудбалска јавност не престанува да плука по УЕФА поради одлуката финалето на Лига Европа да се игра во Баку, главниот град на Азербејџан. Што поради тешката достапност, што поради далечината, што поради ред други работи. Арсенал и Челси вратиле по 6.000 карти назад во УЕФА зошто немало интерес меѓу нивните навивачи да патуваат толку далеку сред работна недела. А карти враќале и спонзорите на УЕФА. Повеќе

Навивачите на Ајнтрахт пред време купиле карти за финале и сега ги даваат на сиромашни деца во Баку

Со прекрасен фудбал им пркосеа на богатите клубови, а тоа што го правеа и го прават навивачите на Ајнтрахт е запрепастувачки добро. Повеќе

Ебате политиката ебате

Тензијата меѓу Азербејџан и Ерменија која трае неколку децении придонесе еден од најдобрите играчи на Арсенал и сигурно да го пропушти епското финале на Лига Европа против Челси. Повеќе

Зошто Западот стално го куди Истокот, па макар и преку фудбал

Јирген Клоп како да го запали шкорчето во сноп сено со изјавата дека е неодговорно од УЕФА што едно големо финале на Лига Европа ставила во Баку до каде е многу тешко да се стигне по алтернативен начин. Еден народен писател од Баку му одговори. Повеќе

Мурињо раскажа кога се криел во корпата за алишта зошто бил суспендиран

Челси против Баерн Минхен во Лига на шампиони. Мурињо суспендиран и нема како да влезе до соблекувална кај играчите пред важниот натпревар. Кабинерот го става во метална корпа за алишта. Повеќе

Никогаш не било така - сите четири финалисти од иста земја
Football's coming home

Синоќа Арсенал ја згроми Валенсија со 2-4 во Шпанија и со вкупен резултат 7:3 се пласираше во големото финале каде ќе игра против Челси кој на пенали го победи Ајнтрахт Франкфурт после 2:2 по двата меча. Повеќе

Кепа како мачка, чудесна интервенција

Шпанскиот репрезентативен голман Кепа Аризабалага синоќа беше играч на мечот Челси - Ајнтрахт. Прво за време на регуларните 90 се фрлаше како пантер, а после на клучните решавачки пенали одбрани два и го однесе Челси во големото финале. Повеќе

Англиско финале и во Лига Европа!
Лига Европа

По апсолутно неверојатните ноќи во Лига на шампиони, и Лига Европа имаше што да понуди. Прекрасен полуфинален фудбал и дури 8 гола на 2 меча од кој едниот се реши на пенали. На крајот, првпат во историјата од една иста земја ќе има ДУРИ 4 финалисти! Повеќе