таг: Анте Томиќ

Српско-хрватски поздрав за трофејот на Барса

Додека хулиганите живеат во некој свој глупав филм, на спортските терени приказната е поинаква. Барселона синоќа во ултра интересно финале на шпанскиот кошаркарски Куп го совлада Реал Мадрид. Додека славеа на паркетот, тренерот Светислав Пешиќ и Анте Томиќ си честитаа а Хрватот во шега праша: „Три пати“? Повеќе

Зошто Меланија инстантно се растажи на инаугурацијата
Анте Томиќ

Сите забележаа како Доналд Трамп сред свечената инаугурација и се сврти на сопругата и кратко и рече нешто кое нејзе во моментот и ја тргна насмевката. Ја крена главата и од озареност потона во длабока, молчалива потиштеност. Ситуацијата е чудна, и малку морничава. Светот се запрепасти како Доналд Трамп е безобзирен и суров кон најблиските. Ама, ако мене ме прашате, тоа е тоа. Со Словенци поинаку не може да се разговара. Повеќе

Кога актерите не знаат дали химната завршила

Навивачите на белградска Црвена Звезда традиционално веќе неколку сезони, пред секој кошаркарски меч од Евролигата ја надгласуваат химната на ова натпреварување. Најсмешна е реакцијата на судиите кои не можат а да не се погледнат едни со други. Синоќа Звезда ја пречека Барселона, а гостинскиот играч Анте Томиќ беше преимпресиониран од 18.200 гледачи во Арената. Повеќе

Како денес би изгледала кошаркарската репрезентација на Југославија

Ако се погледнат имињата кои ова поднебје ги извади во последните неколку години, тогаш е сигурно дека една заедничка кошаркарска селекција ако ништо друго барем би можела да му парира на Дрим Тимот во големите финалиња и во Европа да биде најдобра. Повеќе

Беше, Бог да го прости, невозможен човек
Анте Томиќ за Арсен Дедиќ:

Имаше деновиве човечки убави и искрени испраќања од починатиот Арсен; Раде Шербеџија и  Зоран Предин, Миљенко Јерговиќ, Ѓорѓе Балашевиќ....Одбираме да ви го пренесеме сеќавањето на Анте Томиќ за епизодата кога му земал интервју за Плејбој. За контроверзите во самиот Арсен, за простаклукот и аристократската рафинираност кои истовремено ги поседувал. Му кажал еднаш Томиќ: "Се имате повлечено во себе". Арсен одговорил: "Е, не, во тебе ќе се повлекувам". Повеќе

Како го запалија Анте Томиќ
Симболичен линч на еден писател

Пред неколку дена во местото Проложац, во Имотска краина, за време на карневалската прослава којашто традиционално завршува со палење кукла која асоцира на ретроградност и зло по заедницата, е „жртвуван" лик на - новинар и писател. Повеќе

Koфа гомна по глава на жител

Koга викендов дознавме дека Анте Томиќ среде лежерно пиење кафе на сплитската рива бил полиен со гомна од непознат сторител, до тука ни засмрде. Затоа што такви анонимни шупаци кои одвојуваат од уста за да наполнат една кофа, и на ваков начин да стапат во дијалог со послабиот, има насекаде. Повеќе

За писателите нема пари. Аха, и?
Анте Томиќ до колегите

Во Хрватска веќе подолго време тече дискусијата околу статусот на писателската и издавачката фела. Особено драстични беа реакциите по објавувањето на намалените буџетски ставки за поддршка на културата за следната година. Оваа на Томиќ е сепак малку поинаква. Повеќе