Тежок триумф на Вардар на гостувањето против Митјиланд

И покрај големата разлика во класи, ракометарките на Вардар се изнамачија да го добијат првиот четвртфинален дуел од Лига на шампиони со пресврт на десетина минути до крајот.

ЖРК Вардар славеше на гостувањето во Данска со минимална предност 23:24 и со тоа се доближија на петтиот Ф4 во низа кој треба да го потврдат на 14 април за кога е закажан реваншот со Митјиланд во Јане Сандански.

Вардарки не беа на ниво на задачата особено во одбраната и со исклучок на двете водства на стартот на средбата, скоро 50 минуту беа во негатива. Митјиланд во првиот дел во два наврати се избори за +4, а на полувреме водеше со 16:13.

Работите драстично се променија резултатски откако избраничките на Дибирова ја стегнаа одбраната и направија серија од 6:0 во периодот од 41-ва до 56-та минута. Тогаш се случи клучниот пресврт за победа.

Дури 17 минути домаќинките не успеаа да го совладаат голот на македонскиот првак.

Стрелец број 1 на мечот беше Драгана Цвијиќ со 8 голови, Лекиќ постигна 6, а Радичевиќ 4.

Реваншот во Скопје на 14-та април стартува во 17:00 часот.

6 април 2018 - 20:43